Expositie Zeeuws Geweld in het Gemeentearchief Vlissingen Scheepsbouw is bijna een synoniem voor Vlissingen. In 1868 kwam echter een eind aan de grootschalige scheepsbouw toen de marinewerf werd gesloten. De oprich ting in 1875 van wat be kend zou worden als de Koninklijke Maatschappij De Schelde veranderde dit drastisch. De toenemende expansie van de werf had grote gevolgen voor de geografische inrichting van de stad. Gebouwen moesten wijken voor fa brieken, die op hun beurt ook weer verdwenen. Een haat-liefde verhouding was het gevolg. De Vlissingse bevolking leefde dag en nacht met de werf. Er aan ontkomen was nauwelijks mogelijk. Daar zorgde al leen al de vier keer per dag klinkende stoomfluit voor. Aan de andere kant zorgde de werf wel voor werkgelegenheid. De sporen die de werf heeft nagelaten zijn divers, variërend van gebouwen, sche pen en een archief. Het Gemeentearchief Vlissingen is belast met het beheer van de papieren en digitale documenten, foto's, te keningen die tussen 1875 en 1970 zijn ge maakt. Het gaat om enorme hoeveelheden, bijvoorbeeld om meer dan 100.000 (glas) negatieven. Naast de materiële verzorging moet dat materiaal ook toegankelijk wor den gemaakt. Wat is er precies bewaard gebleven en wat zegt en/of toont het ons. De expositie toont én wat het Gemeente archief met het Scheldearchief doet én laat tegelijkertijd de rijkdom zien van datzelfde archief. Foto's, documenten, tekeningen en modellen brengen in beeld wat er komt en kwam kijken om een schip te bouwen. De Schelde had en heeft een internationale naam op te houden ook als het gaat om marinescheepsbouw. Er is daarom gekozen om expliciet vijf oorlogsschepen toe te lich ten. Vier zijn gebouwd op De Schelde, de vijfde is er grondig gerepareerd. Openingstijden van het Gemeentearchief in de Hellebardierstraat 2, van 09.00-16.30 uur. De tentoonstelling loopt nog tot 2 no vember. Tot slot: ter gelegenheid van de Zeedag op 14 oktober in het muZEEum, is het Gemeentearchief op die dag open (12.00 tot 17.00 uur) en kunt u de tentoonstelling bezichtigen. kunt dan ook een kijkje nemen in het de pot. Oktober 2012 29

Den Spiegel | 2012 | | pagina 31