Een klooster, paters, nonnen, begijnen, een fontein en een onderzeeboot Aafke Verdonk-Rodenhuis De inhoud van Den Spiegel bestaat uit ar tikelen betreffende de lokale geschiedenis van Vlissingen en de maritieme historie van Zeeland. Dit oktobernummer is gevuld met artikelen waarvan de auteurs veel tijd in on derzoek hebben gestoken. Zo is daar het vierde artikel in de reeks Zichtbaar Verleden (Vlissingen 1315-2015). Peter van Druenen vertelt in De Broeders van Vlissingen over het Karmelieten klooster, dat ooit stond op de huidige Grote Markt. Dat de schrijver van dit weer zeer boeiende verhaal niet van alles zeker is blijkt uit de laatste alinea, waarin hij op roept tot een expeditie! Sarina Hendrikse doet in Middeleeuwse grafzerken van het voormalig Stedelijk Museum verslag van een bijzondere ont dekking en speurtocht. Vervolgens geeft ze een overzicht van de transcripties en de bijzonderheden van de zerken. Het is erg boeiend hoe zij bij deze stenen documen ten een verhaal kan vertellen dat ons terug voert naar het verleden van onze stad. Hoe de eerste gemeentearchivaris van Vlissingen, Johannes Dyserinck dich ters van de vergetelheid redde, vertelt de huidige gemeentearchivaris in het artikel Johannes Deyserinck drukt zijn stempel op Vlissingen, 1879-1884. Volgens Ad Tramper begreep Dyserinck ook dat het tijd werd de rol van de vrouw in de letterkunde te be nadrukken, een vroege voorvechter van de vrouwenemancipatie. Het maritieme element en een stukje ge schiedenis van de Koninklijke Maatschappij De Schelde wordt ingebracht door Ron van Maanen in Nederlandse Marine wel of niet geïnteresseerd in een eigen onderzeese torpedoboot in 1899? John Philip Holland moet wel een heel bijzondere uitvinder zijn geweest! Het muZEEum en het gemeentearchief ge ven beide informatie over komende en nog lopende activiteiten. Zo is er in het archief een erg interessante tentoonstelling te zien over De Schelde en kondigt het muZEEum de Vlissingse zeedag aan, 14 oktober. Kortom weer veel te lezen en te onderne men. Wij wensen u veel plezier daarbij. Bij het drukklaar maken van deze afle vering van deze Den Spiegel bereikte ons het bericht van het overlijden van Ad van Dijk, schrijver van menig artikel voor Den Spiegel. Voor de Vrienden hield hij meer dere lezingen en hij was een trouwe en kritische lezer van ons blad. Vaak gaf hij commentaar op een artikel, naar de schrij ver of naar de redactie. Als oud-huisarts en kenner van de lokale geschiedenis van Vlissingen was hij bij velen bekend. Ook al heeft deze ras-Vlissinger zijn geliefde Walcheren verlaten, hij zal zeker herinnerd worden als een bijzonder mens. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2012 | | pagina 4