Het meest interessante deel van de rol die Fort Rammekens heeft gespeeld in de ge schiedenis van Vlissingen moeten we zoe ken in de periode dat het werd gebouwd. Het fort was een bedreiging voor de positie van Vlissingen en haar bewoners keken met gemengde gevoelens naar de komst ervan, zoals ze later, in 1572, ook zouden kijken naar de plannen van de Spaanse landvoogd Alva voor de bouw van een megalomaan kasteel net buiten de stadsgrenzen. Deze ge schiedenis kennen we: voordat Alva goed en wel met de bouw kon beginnen, hadden de Vlissingers op 6 april 1572 de Spanjaarden uit de stad verdreven en mochten ze een paar jaar later van de nieuwe machthebber Willem van Oranje op de plaats van het kas teel een nieuwe haven aanleggen. Middelburg Die kans kreeg Vlissingen niet in 1540, toen Karei V het plan had opgevat om een fort te bouwen langs de belangrijkste toegangsweg over water naar een van zijn lievelingsste den: Middelburg. De stad behoorde destijds tot de belangrijkste handels- en bestuurs centra van zijn wereldrijk, dat het groot ste deel van het vaste land van Europa en Midden- en Zuid-Amerika besloeg. Deze vooraanstaande positie van Middel burg valt alleen te verklaren uit haar ge schiedenis die bijna vier eeuwen eerder be gon dan die van Vlissingen: omstreeks het jaar 836 toen keizer Lodewijk de Vrome, de zoon van Karei de Grote, het initiatief nam om op Walcheren een drietal burch ten aan te leggen teneinde het eiland en haar bewoners te kunnen beschermen te gen de zee en tegen de Noormannen die de Europese kusten teisterden met hun rooftochten. In het noorden van het eiland verrees Domburg, in het zuiden Souburg en in het midden Middelburg. De eerste twee eeuwen ging het waarschijnlijk om niet veel meer dan een vluchtheuvel, omringd door wallen en bebouwd met wat eenvoudige woningen. Na het jaar 1000 veranderde dat en werd de ontwikkeling van Middelburg bepaald door een rode draad van voortdu rende sympathieën van keizers, koningen, graven en hertogen. In de elfde en twaalfde eeuw, toen de stad bekend stond onder de naam Mitthelburgensis portus, waar uit blijkt dat er toen al een haven bestond, waren dat vooral de Vlaamse graven. In 1012 was Middelburg de hoofdplaats van een Vlaams bestuursdistrict onder graaf Boudewijn IV. Het oudst bekende privilege dat wijst op stadsrechten dateert uit 1217. Aangenomen wordt echter dat er al veel eerder bepaalde privileges waren. Vanaf 1100 werden er meerdere kloosters en ker ken gevestigd, waaronder de abdij. Deze religieuze gebouwen gaven de stad een uit straling waarover tot ver buiten haar gren zen werd gesproken. Vooral de abdij was belangrijk en invloedrijk. De abt vervulde tal van wereldlijke functies en werd ook door het grafelijke hof serieus genomen. Middelburg was vooral een Vlaamse stad. Dat blijkt uit de samenstelling van de stadsrechtdocumenten, de architectuur en de immigratie van Vlamingen in die tijd. Het moet ook een komen en gaan zijn ge weest van Vlaamse graven en andere hoog waardigheidbekleders die graag in de stad gezien wilden worden. Middelburg kreeg Floris V en zijn zoon, de latere graaf Willem II. Bron: Prent van Jacob Cornelis van Oostsanen, gemaakt inl518, Rijksmuseum Amsterdam. 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 12