staande Waterpoort werd gebouwd in 1548 en ontworpen door dezelfde architect: Donato de Boni. Daarnaast werd er tussen Vlissingen en Rammekens een zogenaamd blokhuis gebouwd, een versterkt huis dat was bedoeld om de toegangswegen naar de stad en het fort te bewaken. Er konden ook soldaten worden gelegerd en soms werden er gevangenen opgesloten. Tussen Vlissingen en Arnemuiden moeten in de zestiende eeuw meer van dit soort verdedi gingswerken hebben gestaan. Na de bouw De eerste jaren na de ingebruikname func tioneerde het fort zoals het was bedoeld: het bewaakte de toegang tot de havens van Middelburg, maar ook het scheep vaartverkeer van en naar Antwerpen. Voor Vlissingen was deze periode er een van achteruitgang. Er zal niet direct een oorza kelijk verband zijn geweest met het bestaan van het fort, duidelijk is wel dat er bij de landvoogdes en de keizer weinig aandacht meer was voor de stad die nog steeds wachtte op haar nieuwe haven. Nu moet gezegd worden dat er ook in de grotere ste den na 1550 steeds minder geld beschik baar was voor infrastructurele werken. De grote Europese mogendheden Frankrijk, Engeland en het Heilige Roomse Rijk van Karei V, waartoe ook de Nederlanden be hoorden, waren verwikkeld in onderlinge oorlogen en dat kostte veel geld. Het ge volg was een zware economische crisis die de meeste landen aan de rand van het bankroet bracht. Fort Rammekens, dat onderdeel was van de verdedigingslinie van Karei V profiteerde in zekere zin natuurlijk wel van deze situ atie. Tussen 1550 en 1560 werd er regel matig onderhoud gepleegd en het gebouw zal zeker geen vervallen indruk hebben ge maakt. Dat gold waarschijnlijk ook voor het Keizersbolwerk in Vlissingen waarvandaan in 1556 Karei V zijn laatste reis naar Spanje zou maken. Hij was in 1555 afgetreden. Het gezelschap van de voormalige keizer dat samen met hem zou afreizen bestond uit honderden mensen, familieleden, edelen en krijgsvolk waarvoor alle logeercapaciteit in Vlissingen en omgeving moest worden gebruikt, in afwachting van een gunstige wind. Een deel verbleef in het Souburgse kasteel van Anton van Bourgondië en een deel in Fort Rammekens. Het is niet uitge sloten dat Karei voor of na zijn vertrek uit De slag bij Rammekens, die in april 1573 werd gevoerd tussen de watergeuzen en de Spanjaarden. De geuzen verloren deze slag en het zou nog drie maanden duren voordat de Vlissingers en de Verenaren het fort wel wisten te veroveren. Bron: wandkleed (ontwerp: Hendrik Vroom; kartonschil der: Huybrecht Leyniers; wever: Jan de Maecht), Zeeuws Museum, Middelburg. Januari 2013 15

Den Spiegel | 2013 | | pagina 17