Vlissingen ook nog in het fort is geweest, dat toch een van de pronkstukken was uit zijn regeringsperiode. Na het vertrek uit de Nederlanden van Karei in 1556 en dat van zijn zoon en opvolger Philips II in 1559, werd het fort in de jaren zestig van de zestiende eeuw betrokken bij de oorlog die Willem van Oranje in 1568 was begonnen tegen het repressieve be wind van de Spanjaarden die werden aan gevoerd door de nieuwe landvoogd Don Fernando Alvarez de Toledo, beter bekend als de hertog van Alva. Het zal duidelijk zijn dat Fort Rammekens in die jaren een volle bezetting kende van manschappen en oor- logsmaterieel. Spaans uiteraard. Dat was ook nog zo in 1572, het jaar dat Vlissingen zich wist te bevrijden van de Spanjaarden en zou pas veranderen in 1573 toen de Vlissingers het fort, met behulp van Veere, de watergeuzen en een krijgslist, wisten te veroveren. Na deze overwinning volgde al snel en tot vreugde van de dorpelingen, de overgave van Arnemuiden en, in 1574, die van Middelburg. Arnemuiden werd door Willem van Oranje beloond met stadsrech ten, Vlissingen kreeg haar nieuwe haven en Middelburg werd zwaar gestraft met herstel betalingen en een ingrijpende beperking van haar privileges. De twee grote steden op Walcheren stonden aan het begin van een nieuwe wedloop, met het binnenhalen van zoveel mogelijk lucratieve handel als inzet. Dit keer met gelijke kansen. Zo leek het. De werkelijkheid was anders. Middelburg herstelde zich sneller dan verwacht. Er was nog voldoende kapitaal, bestuurskennis, in telligentie en opportunisme aanwezig om de wederopbouw efficiënt te kunnen oppakken. De haven kon zo weer worden gebruikt en men had het voordeel van het eerder ge graven kanaal naar het Sloe en de Schelde. Rijke Middelburgers kochten tal van am bachtsheerlijkheden in de omgeving op en onttrokken land aan zee door nieuwe inpol deringen. De stad kon daarnaast optimaal profiteren van het isolement en de uiteinde lijke val in 1585 van Antwerpen: dat leverde extra handel op en bovendien groeide de stad door de komst van Vlaamse vluchtelin gen die werk en kennis meenamen naar hun nieuwe woonplaats. Ook Vlissingen kende in die periode een flinke welvaartsgroei, die evenwel verbleekte bij die van de buren. De uitstraling en de aantrekkingskracht van Middelburg waren niet verdwenen en nog geen tien jaar na haar val was de stad, na Amsterdam, de op een na belangrijkste van de Republiek. En daarvoor hadden ze niet eens meer de bescherming van fort Rammekens nodig gehad. Over de auteur: PETER VAN DRÜENEN (1952) is histori cus, uitgever en, zeker niet in de laatste plaats, Vlissinger. Hij werkt momenteel aan het gedenkboek Vlissingen 700jaar. Bronnen Bos, K., B. Bouwman, Fort Rammekens (Middelburg, 1984) - Bree, L.W. de, Walcheren onder vreemde heersers (Leiden, 1945) Domisse, P.K., 'De ambachtsheerlijkheid van Oud Vlissingen en de wording van Nieuw Vlissingen' in: Archief Zeeland 1910 (Middelburg, 1910) Emerins, J., 'Historische Verhandeling over het Kasteel van Rammekens' In: Verhandelingen uit gegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Vlissingen, Deel III (Middelburg, 1773) Fruin, R., De leenregisters van bewesten Schelde 1470-1535 (Den Haag, 1911) Gargon, M., Walcherse Arcadia, deel II (Leiden ,1746) Gemeentearchief Vlissingen - Grol, H.G. van, De geschiedenis der oude havens van Vlissingen (Vlissingen, 1931) Kiem, K., 'Die Festung Rammekens bei Vlissingen' in: Architectura, Zeitschrift für die Geschichte der Baukunst (Berlijn, 1987) Reygersbergen van Cortgene, J., Chronijcke van Zeeland (Middelburg, 1551/1644, bewerking van M.Z. Boxhorn) Smallegange, M., Crongk van Zeeland (Middelburg, 1696) Swalue, E.B., De daden der Zeeuwen gedurende den opstand tegen Spanje (Amsterdam, 1846) ünger, W.S., Geschiedenis van Middelburg in om trek (Middelburg, 1954) CJtrecht Dresselhuis, Joh. A., Wandelingen door Walcheren (Middelburg, 1842) 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 18