Fort Rammekens Bram Silkens Onderzoek op Fort Rammekens Dit voorjaar zijn in opdracht van Staatsbosbeheer grootscheepse consolidatiewerken bij Fort Rammekens te Ritthem gestart. Het werk wordt uitgevoerd door bouwgroep Heijmans en gecoördineerd door Rothuizen van Doorn architecten. De focus ligt hierbij op drie zaken: Reduceren van het verval door hemelwater, beperken van schade door wortelgroei en constructief herstel en verbetering van het muurwerk. De herstellingswerkzaamheden werden aangegrepen om een gedegen onderzoek op fort Rammekens te doen. Ondanks zijn monumentale status is er immers op het fort zelf tot op vandaag nog maar wei nig onderzoek verricht. Om de complexe bouwgeschiedenis in beeld te brengen, hebben diverse onderzoeksdisciplines de handen in elkaar geslagen: De Walcherse Archeologische Dienst nam het archeolo gisch onderzoek op zich en werkte hier bij nauw samen met bouwhistoricus Jan van der Hoeve uit Utrecht. Vanuit diverse hoeken leverden diverse personen en in stanties als Wilbert Weber, de stichting Bunkerbehoud, de AWN Zeeland, vanuit hun expertise input. Ook werd een gedegen archiefonderzoek opgezet om alle bestaan de geschreven en iconografische bronnen over Rammekens te verzamelen. Medio 2013 moeten de consolidatiewerk- zaamheden afgerond zijn en wordt het herstelde fort aan het publiek gepresen teerd. De graafwerkzaamheden zelf worden dit jaar al afgerond. De uitwerking moet dan nog van start gaan. Het verhaal van De kelder van de commandantswoning; oostelijk van het poortgebouw. (Foto Walcherse Archeologische Dienst) Januari 2013 17

Den Spiegel | 2013 | | pagina 19