Rammekens zal uiteindelijk worden gepre senteerd in de vorm van een publieksboek en een wetenschappelijke publicatie in de reeks Walcherse Archeologische Rapporten van de WAD. Hoewel een groot aantal za ken nog onduidelijk zijn, kan in dit artikel al een eerste kijk geven op de verschillende interessante elementen die op het fort aan het licht zijn gebracht. Hopelijk kunnen bij een latere update een heel deel van de nog bestaande onduidelijkheden ingevuld wor den. Consolidatie Het doel van het project is zoals aange geven drieledig: Reduceren van het verval door hemelwater, beperken van schade door wortelgroei en constructief herstel en verbetering van het muurwerk. Om het regenwater tegen te houden was het noodzakelijk dat het dak van de ka zematten waterdicht gemaakt werd en er een betere drainage op het fort werd aan gebracht. Hiervoor moest het meters dikke aardlichaam, dat bovenop de kazematten was aangebracht om de impact van kogels op te vangen, nagenoeg volledig worden afgegraven. Het vrijgekomen metselwerk werd schoongemaakt en waar nodig her steld. Vervolgens werden waterwerende la gen aangebracht en een drainagesysteem dat de uitwatering uit het grondpakket moet bevorderen. Het afgegraven pakket werd daarna weer aangevuld. Het verwijderen van de wortels was een gecompliceerde taak. Naast historisch monument is fort Rammekens ook een be schermd natuurgebied met zeldzame fauna en flora. Met name het muurbloempje ge dijt goed op de muren van het fort en moet omzichtig behandeld worden. Zo stonden de restaurateurs voor de moeilijke opdracht 'kruid van het onkruid' te scheiden en om beschermde flora heen te werken. Voor de planten die niet konden blijven zitten werd een speciale bak voorzien voor tijdelijke opslag van waaruit ze later weer op het fort konden worden uitgezet. Constructief herstel van de muren was op een aantal plaatsen meer dan nodig. Noordoostelijke halfbastion; kazemat en oreillon met scheur. (Foto Walcherse Archeologische Dienst) 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 20