Na de grootscheepse herstellingswerken in de Napoleontische Tijd zijn er op fort Rammekens de laatste 100 jaar slechts sporadisch herstelwerkzaamheden uitge voerd. In deze periode konden insijpelend water en plantengroei zich een weg banen tussen de verschillende bouwlagen van het muurwerk, met alle gevolgen van dien. Een in het oog springende scheur in de punt van het noordoostelijke halfbastion was de eerste reden tot bezorgdheid. Hier werd 2,5 jaar geleden een digitale scheurmeter geïn stalleerd die om het kwartier de bewegin gen van de scheur registreerde. Gelukkig bleek het om een stabiele situatie te gaan. Met de natuurstenen bekleding aan de zuid zijde van het fort was het erger gesteld. Bij de start van de werken stonden grote de len van dit muurwerk letterlijk op instorten. Met de hulp van muurankers, het injecteren van hydraulische kalkmortel en het steen voor steen ontmantelen en weer opbouwen van de muren wisten de restaurateurs van Heijmans de situatie te keren en de buiten muren van fort Rammekens weer zijn oor spronkelijke stabiliteit en uiterlijk terug te geven. Bij het herstel werd uitdrukkelijk niet ge kozen voor een doorgedreven restauratie, maar voor het consolideren van de be staande situatie. Het huidige verweerde uiterlijk van het fort, met erosieve muur aanzichten en verwilderde plantengroei zal dus behouden blijven. Korte geschiedenis Rammekens De bouw van Fort Rammekens, of 'Zeeburg' zoals het in die tijd werd genoemd, werd rond 1547 uitgevoerd in opdracht van Maria van Hongarije. De bouw kadert in de aanloop van de Tachtigjarige Oorlog maar in de daadwerkelijke strijd raakte het fort slechts eenmaal betrokken. Na vruchte loze beschietingen wisten de Geuzen het in 1573 in handen te krijgen door een af leidingsmanoeuvre. Hierna bivakkeerden soldaten van diverse pluimage op het fort, maar Rammekens bleef verder gevrijwaard van strijdgewoel. Het was met name de rede van Rammekens, de Vlacke, die een belangrijke rol ging vervullen in de loop van de zestiende, zeventiende en achttien de eeuw. Vanaf de rede vertrokken talloze schepen naar Oost en West. Bemanning werd aan boord gebracht vanuit de Walcherse steden en goederen werden via het havenkanaal van en naar de pak huizen van de verschillende Compagnieën in Middelburg verscheept. Dit gebeurde ondermeer via kleinere schepen en trek schuiten. Buiten een plek waar familieleden de wederkerende of vertrekkende beman ningsleden konden groeten, had het fort zelf in de hele overslag weinig betekenis. Eind achttiende eeuw richtte de VOC hier een hospitaal in, waar zieke matrozen wer den verpleegd en in quarantaine werden gehouden. Maar ziek of niet, als de tijd van vertrek daar was, werd iedereen zonder pardon op het schip geladen. De komst van Napoleon bracht grote ver anderingen met zich mee. Fort Rammekens en omgeving werden grondig aangepakt en naar de toenmalige verdedigingsnormen omgebouwd. Bebouwing op het fort werd gesloopt, de muren werden hersteld, grond opgebracht en bijkomende kazematten aangelegd. Bovendien werd er aan de land zijde een kroonwerk aangelegd als eerste verdedigingsgordel. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was het fort in gebruik als eindpunt van het Landfront Vlissingen. Dit had slechts een beperkte impact op het fort aangezien het buiten de strijd bleef. De door de ge allieerden uitgevoerde inundatie had dat wel. Net ten oosten van Rammekens werd de dijk doorbroken en het inspoe- lende zeewater vernietigde grote delen van het Napoleontische kroonwerk. Deze inbraak is nog herkenbaar als de huidige Rammekenskreek. Voor het fort zijn huidige bestemming als toeristische trekpleister kreeg, diende het nog kort als champignonkwekerij. Januari 2013 19

Den Spiegel | 2013 | | pagina 21