4 in Twee fasen van buitenmuur met tanden; noordoostelijk halfbastion. (Foto Walcherse Archeologische Dienst) De oorspronkelijke functie van de kelder was mogelijk gewoon opslag van goede ren. Naast archiefbronnen geven bepaalde bouwelementen ook aan dat de ruimte ver moedelijk op een bepaald moment in ge bruik is geweest als kruitopslag. Zo werd de toegangsdeur ooit voorzien van een extra kozijn met deuren die samen een soort sas vormen om plotselinge drukverschillen te gen te gaan. Tegen de oostelijke muur van de comman dantwoning is in de loop van de achttiende eeuw een bescheiden gebouwtje met twee binnenruimtes gezet. De uitvoering was mogelijk in hout met een bakstenen funde ringsvoet. De functie hiervan is onbekend, maar gedacht kan worden aan opslag schuurtje. Andere opvallende constructie-elementen uit de eerste bouwfase van het fort zijn de zogenaamde 'oreillons', halfronde 'oor- vormige' teruggetrokken verdedigingsele menten achter de kanonnen. Twee hiervan waren aangelegd op fort Rammekens, één ter hoogte van de poort en één aan de zuid westzijde. Bij vele forten stonden er kanon nen een stukje lager op een plateau voor het oreillon. Op Rammekens is de ruimte daarvoor te beperkt. Ook lijkt de ruimte voor de oreillons niet toegankelijk te zijn geweest. Eventuele kanonnen zullen onder aan in de kazematten en bovenop het fort hebben gestaan. Mogelijk waren de oreil lons naar boven toe open om de rook af te voeren. Elementen in het muurwerk lijken dit te bevestigen. Bij het ontgraven van met name het noord oostelijke oreillon was te zien dat de bou wers van het fort al vanaf het begin te kampen kregen met verzakkingen. In het metselwerk zijn verschillende sporen van herstel te zien die het verzakken moesten compenseren. Ook na de bouw hebben er in deze hoek verzakkingen plaatsgevonden, getuige een grote scheur in het muurwerk. In de borstwering van het zuidelijke oreillon werd dan weer een metselteken aangetrof fen, bestaande uit drie gelijke kruisen van groen verglaasde stenen. Ook hier zijn spo ren van verzakkingen waargenomen. Januari 2013 21

Den Spiegel | 2013 | | pagina 23