Vrijleggen van een skelet; zuidwestelijk halfbastion. (Foto Walcherse Archeologische Dienst) Bovenop het dak van de zuidoostelijke ka zemat was aan de zijde van de binnenplaats een kleine aanbouw opgetrokken. De func tie van dit gebouwtje van circa 1,25 bij 2,65 meter blijft onduidelijk. Hiervandaan had men wel een uitstekend zicht op de bin nenplaats en de poort dus misschien kan er gedacht worden aan een soort 'wachthuis je'? Mogelijk kan verder archiefonderzoek een oplossing bieden. Op verschillende plekken boven het poort gebouw en het noordoostelijke halfbastion werden resten van bestrating gevonden die was aangelegd om kanonnen en an der zwaar materieel makkelijker te kunnen verplaatsen. Verschillende fasen van her stel uit de zestiende, zeventiende en acht tiende eeuw vallen hier op te tekenen. Het is zeker dat deze bakstenen bestrating op grote delen van het fort aanwezig moet zijn geweest. Veel ervan zal in de loop der tijd echter wel gesloopt zijn en als bouwmateri aal hergebruikt zijn. Ook de constructie van de buitenmuur van Fort Rammekens is opvallend. Een goed voorbeeld hiervan is te zien op het noord oostelijk halfbastion en aan de zuidzijde van het fort. Om het metselwerk voldoende te laten uitharden lijkt de buitenmuur telkens laag voor laag tot 1,5 m hoog opgemetseld te zijn over een lengte van 4-5 meter. Met zogenaamde 'tanden' werd een verbinding voorzien voor de volgende sectie. Deze 'tanden' zijn horizontale lagen baksteen die een halve steen uitsteken en waaraan later metselwerk kon worden vastgehangen zon der aan stabiliteit in te boeten. Het voorko men van diverse van dit soort ongebruikte tanden op het hele fort geeft aan dat men bij de bouw van het fort niet over één nacht ijs is gegaan. Op deze plekken is ook goed te zien hoe in de Franse Tijd grote delen van de oude buitenmuur aangepakt werden door er simpelweg een nieuwe muur voor te bouwen. Tot slot kan een opmerkelijke vondst wor den vermeld. Op het zuidwestelijke halfbas tion werd een nagenoeg intact menselijk skelet gevonden in de ophogingspakketten. Het gaat om een graf dat op basis van de lagen er omheen mogelijk gedateerd kan 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 24