op het zuidwestelijke halfbastion zorgde voor een verrassing. Bij het schoonma ken van een aangestort gat centraal in het blok kwamen de ingekraste namen en een laarsindruk van de Duitse makers/solda ten aan het licht. Het gaat om F. Boschert, E. Schipschak, J. Docker, E. Lücken, J. Winkel, A. Businoj, K. Koch, H. Trülner en S. Schotz. Een opmerkelijke vondst die een vervolg kreeg want ook op het hoofdbas tion werden in het aangestorte materiaal van een kleine mitrailleurspost enkele in gekraste namen en initialen waargenomen: R. Kuhn, M. Geier, IR, EW en SW (of WS). Van de datum is enkel de dag en maand nog leesbaar: 28-5-? Het jaartal is door een beschadiging niet meer te achterhalen: 1944? Hopelijk kunnen de archieven ons meer vertellen over deze namen. Dijk onder Fort Rammekens Aan de westzijde van het fort kon de oude dijk bestudeerd worden waarover het fort vermoedelijk gebouwd is. Over deze dijk is nog weinig bekend. De verwachting is dat hij deels onder de binnenplaats/deels onder de Napoleontische kazematten loopt. Naar de specifieke opbouw en het verloop er van zal in samenwerking met AWN-lid Bas Chamuleau nog verder onderzoek verricht worden. Namen uit de Tweede Wereldoorlog; zuidwestelijk halfbastion. (Foto Walcherse Archeologische Dienst) Toekomstvisie Rammekens Nu de graafwerkzaamheden er bijna opzit ten en alle archeologische resten in kaart zijn gebracht, wordt er bij Staatsbosbeheer gekeken hoe de vondsten aan het publiek gepresenteerd kunnen worden. Hierbij wordt uitgegaan van vier tijdslagen: dijk en bouw van het fort/Rede van Rammekens in de zestiende tot achttiende eeuw/ Napoleontische Tijd/Tweede Wereldoorlog. In het plan zal niet alleen het Fort, maar ook de ruime omgeving worden betrok ken. Hoe alles er uiteindelijk gaat uitzien weten we nog niet. Staatsbosbeheer, RDH architecten, Walcherse Archeologische Dienst, bouwhistoricus Jan van der Hoeve, muZEEum en Stichting Bunkerbehoud zul len met bouwgroep Heijmans de handen in elkaar slaan om Fort Rammekens weer in zijn oude glorie te herstellen. Over de auteur: Bram Silkens voltooide in 2000 de op leiding Archeologie aan de Universiteit Gent. In 2007 ging hij als veldarcheo- loog aan de slag bij de Walcherse Archeologische Dienst. Hier staat hij ondermeer in voor het coördineren en uitvoeren archeologisch veldwerk, uit werking en rapportage, advisering en pu- bliekswerking. 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 26