Het Vlakke bij Rammekens; enkele rimpelingen Ad Tramper Op het tegenover Fort Rammekens gelegen het Vlakke (Vlacke) was het voor komende en gaande schepen goed toeven. Gelegen in de luwte van de oostkant van Walcheren was het de ideale plek om een scheepsreis te beginnen of te eindigen. Hier gingen via het Welzingekanaal de schepen van en naar Middelburg. De schepen op het Vlakke konden hier ook voor anker liggen op weg naar Antwerpen. Fort Rammekens in vogelvlucht met op de voorgrond schepen op het Vlakke, ca. 1650. (Historisch Topografische Atlas, Gemeentearchief Vlissingen). Die wachtende schepen op het Vlakke moeten een fraai gezicht zijn geweest. Jasper Jaspersen Brasser valt het in ie der geval wel op bij zijn klim op het dak van de toren van het stadhuis aan de Grote Markt. De van weinig werk voorziene ad vocaat schrijft een vuistdik boek over het Vlissingen van 1756. Weinig ontgaat hem. Het handschrift is opgenomen in het Gemeentearchief van Vlissingen. We laten hem even aan het woord: 'Boven koomende op het pladt van het dack dat met loodt bedeckt is en met een baluister omset is, hebbende aen de vier hoeken een piramide. Van hier is een vermakelyk gesicht te genieten, niet al leen over de gantschee stadt maar over het gantschee landt, beschouwende alle de toorens en sommige kerken en hooge gebouwen, soo van de steeden als van de dorpen in den eylande gelegen. Ook siet men hiervandaen het eylandt van der Goes, de reede met scheepen op 't Vlacke voor Rammekens, het landt van Philippijne, Terneusen, Biervliedt, IJsendijke en het landt van Cassandt. En aen den anderen kandt tot in den Deurloo en andere zee- gaaten die de zeescheepen uyt en in vaaren van dit eylandt.' Ondanks de barre economische tijden voor Vlissingen in die tijd, aan scheepvaart geen gebrek. Na een lange reis uit West-Indië komt kapi tein David Mulders in januari 1764 aan met het slavenschip De Nieuwe Hoop. Een op merkelijke naam voor een dergelijk schip. De reis voerde naar de westkust van Afrika, Suriname, Essequibo en Curasao. Mulders voer in dienst van de Middelburgsche Commercie Compagnie en was na een zware terugreis dan toch op het Vlakke voor anker kunnen gaan. Hier moest hij wachten op orders van de directie van de Compagnie. Mulders had haast, negen man Het oostelijk deel van Walcheren, het gebied tussen de Oosterschelde en de Westerschelde werd ook wel de rede van Walcheren genoemd. De Vlissingse sche pen vertrokken uiteraard van de rede van Vlissingen. Hier kwamen ook de eerste nieuwtjes aan land. Schokkende zaken soms. Hier was voor het eerst na maanden weer contact met het thuisfront. Een ding hadden vertrekkende schepen ge meen: de wind moest wel uit de goede hoek waaien. In deze bijdrage een paar rimpelin gen over een plaats van herinnering. Januari 2013 25

Den Spiegel | 2013 | | pagina 27