Fort Rammekens, stoere oude dame Aafke Verdonk-Rodenhuis De feestdagen naderen weer en het begin van een nieuwjaar. Voor veel mensen een tijd om terug te kijken, misschien een periode die gevoelens van melancholie oproept. Kranten en tijdschriften hebben hierin zeker een aandeel. In deze dagen wordt er heel veel teruggeblikt. Er worden jaaroverzichten gepubliceerd van allerlei zaken, mensen en gebeurtenissen. Ook radio en televisie doen dapper mee aan het grote terugblikken. We moeten ons veel herinneren. Den Spiegel is een blad dat altijd de blik richt op het verleden. Maritieme geschie denis en de lokale geschiedenis van Vlissingen vormen immers het uitgangs punt voor onze artikelen. De auteurs die wij benaderen en die gelukkig bijna altijd bereid zijn een bijdrage te leveren aan onze periodiek hebben grote interesse in het ver leden en kennis van zaken over bepaalde onderwerpen. Zij weten hun weg te vinden in diverse bronnen. Deze aflevering van Den Spiegel is geheel gewijd aan Fort Rammekens. Het oudste zeefort van West-Europa, een zeer tot de verbeelding sprekend overblijfsel uit het verleden. Verschillende auteurs vertellen hun verhaal over dit bijzondere fort. We beginnen met het verhaal van De ou de dame en de boswachter. Een sprookje bijna. De boswachter zorgt voor de oude dame en voor het bos waar zij woont. Hij zorgt dat wij daar kunnen wandelen en ge nieten. Karei Leeftink neemt ons met veel verbeeldingskracht mee op een tocht naar en door Fort Rammekens. Het is niet zo moeilijk met hem mee te gaan in de vragen die hij heeft. Laat u meenemen en bezoek de oude dame. Peter van Druenen vertelt in alweer deel 5 van de reeks Zichtbaar Verleden (Vlissingen 1315-2015) over de historie van Fort Rammekens in Een Zeeburg tegen wil en dank. De schrijver heeft gebruik ge maakt van enkele zeer oude bronnen, waaronder de Cronijke van Zeeland van Reygersbergen van Cortgene en de Cronijk van Zeeland van Smallegegange. Je zou kunnen zeggen: wat tijd betreft, dicht op de huid van het fort. Fort Rammekens door Bram Silkens doet verslag van de grootscheepse consolidatie- werken bij Fort Rammekens. Een duidelijk en helder verslag van alle werkzaamheden die verricht worden om het fort in goede conditie voor het nageslacht te bewaren. Medio mei wordt het herstelde fort aan het publiek gepresenteerd. Houd de boswach ter in de gaten, want ook Staatsbosbeheer organiseert activiteiten. Dan het verhaal van Ad Tramper over het Vlakke (Vlacke), ook wel de rede van Walcheren genoemd. Tegenover Fort Ram mekens was dit de plek waar schepen hun reis begonnen of eindigden. De wind moest dan wel uit de goede hoek waaien. Onze gemeentearchivaris geeft hier een paar rimpelingen over een plaats van herinne ring: Het Vlakke bij Rammekens; enkele rimpelingen. Zo zijn we terug bij het begin van deze in leiding, waarin het ging over terugkijken en herinneren. Namens de redactie wens ik u veel leesplezier bij het terugkijken in deze Spiegel. Ook hoop ik dat u goede dingen heeft om op terug te zien. De donkere da gen voor Kerstmis zijn niet voor iedereen vreugdevol. Ik wens u allen veel licht en warmte. Voor het nieuwe jaar alle goeds, geluk en gezondheid. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 4