Ue oude dame en de boswachter Karel Leeftink Er is een oude dame. Een behoorlijk oude dame, kun je wel zeggen. Een dame, die de jaren des onderscheids bereikt heeft. Ongemakken, gebreken, ouderdomsver- schijnselen, die zijn haar allemaal niet vreemd. Maar dat mag ook als je zo oud bent, vindt u niet? Dan mag je best 'es een steekje laten vallen. Maar het moet natuur lijk niet te erg worden. Oud worden is één ding, gezond blijven is een ander. En dat valt deze dame niet mee. Ok, het lijf is er nog, maar vertoont toch wat gebreken. Gebreken, waaraan echt wat gedaan moet worden, wil zij de komende jaren overleven. En dat wil zij. Zij is per slot de oudste van West-Europa. En dat moet zo blijven. Dan is er de boswachter. Ok, ook niet meer de jongste, maar toch nog redelijk vief en energiek, vindt-ie zelf dan toch. Een nieuwe boswachter, want zo lang is-ie dat nog niet. Een boswachter voorlichting, pr en recre atie, zoals dat zo fraai heet. Niet in één bos, maar in alle natuurgebieden van dit deel van het Rijk. Ook boswachter van het bos, waar de oude dame woont. Hij is er voor de reeën en de gaaien, voor de meidoorns en de eiken. Hij zorgt ervoor dat de paden en weggetjes in het bos goed blijven. Zodat alle mensen uit de buurt er kunnen wandelen en genieten. En hij zorgt voor de oude dame. De oude dame is het Fort Rammekens, het oudste zeefort van West-Europa, maar dat had u natuurlijk al begrepen. Een spoor verleden, rust, stilte in de drukte van de 24-uurs economie een 'straatje' verderop. Een brok onverzettelijkheid, robuustheid, een stoere herinnering aan vervlogen tij den. Het was niet zo lang voor de Tachtigjarige Oorlog, de Opstand, zoals die tegenwoor dig vaak genoemd wordt, dat de zuster van Karei V, Margaretha van Oostenrijk opdracht gaf een al bestaande versterking bij Rammekens, op het strategisch gelegen zuidoostpunt van Walcheren uit te bouwen tot een fort. Een militaire nederzetting, die de toe- en afvaart van schepen naar en Januari 2013 3

Den Spiegel | 2013 | | pagina 5