kettingen van de ophaalburg liepen. Want voor de poort was een brug, die mogelijke onverlaten moest afschrikken. Overigens lag de toegangsweg toentertijd misschien wel op een andere plek. Als je net buiten de poort kijkt, zie je een rietgordel door het water lopen op wat mogelijk ooit die weg was. Daarover gesproken, het fort is voor een gedeelte over de bestaande dijk heen ge bouwd. Ook dat kun je nog mooi zien aan de boog links van de ingang, die de toen malige dijk omsloot. Wellicht is het fort gedeeltelijk op de plaats van het al veel eerder vermelde kasteel van Zeeburch ge bouwd. Het fort werd in de eerste jaren van zijn bestaan dan ook vaak Zeenbourck ge noemd. Nader onderzoek moet uitwijzen of bij de huidige ontgravingen en werkzaam heden resten van dat kasteel tevoorschijn zijn gekomen. Spannend, hoe het fort lang zaam zijn geheimen bloot geeft. Maar daar over later meer. Het fort zelf is in essentie een driehoek met een stompe hoek, die zeewaarts gericht is en twee wat meer spitse hoeken aan de landzijden. De zeekant wordt gedekt door een bastion, de landzijden worden gezekerd door twee halfbastions. Hierin bevinden zich schietgaten, die oorspronkelijk veel ruimer en groter waren dan de huidige in de Franse tijd ontstane gleuven. Daaraan aansluitend bevinden zich de ka zematten, overdekte ruimten voor de op slag van materialen en voedsel. Overigens werd Donati bij de planning van de uitvoering ondersteund door de Ant werpse timmerman Pieter Fransz en metsei- meester Jacob. Antheunis van Moerbeke en Antheunis Erasmy waren verantwoorde lijk voor de fundering. Naast steen uit Rijssel, Vlaanderen en Bra bant, werd daarvoor ook gebruik gemaakt van steen afkomstig van kerken, huizen en schuren uit het toen net Verdronken Land van Zuid-Beveland (Reimerswaal). Dat was immers gratis en voor niets verkrijgbaar. Voorts werden bouwvallige bouwsels uit de omgeving van het te bouwen fort opge kocht en het materiaal ervan in de funde ring verwerkt. Op de plek waar het fort gebouwd zou wor den, zouden onder andere een vuurtoren en een huis met trapgevels gestaan hebben, die in de vesting 'meegenomen' werden. Zo is een rekening bekend voor het ver nieuwen van een slot van de toren. In een Januari 2013 5

Den Spiegel | 2013 | | pagina 7