Overigens wordt een aantal geheimen van het fort langzaam maar zeker ontrafeld. In verband met de consolidatie, het op orde houden van het fort voor de volgende de cennia, is letterlijk en figuurlijk heel wat overhoop gehaald. Zo zijn de dikke lagen leem, die een groot gedeelte van het fort afdekken afgelopen voorjaar verwijderd. Dit om de afwatering te verbeteren en het inzijgen van water in het fort zelf tegen te gaan. Dat heeft heel wat vondsten opgele verd. Van kleinigheden als oude munitie, de gebruikelijke (pot)scherven en botten, tot de ontdekking van een kruitkamer, een vermoedelijk negentiende eeuws skelet, funderingen voor afweergeschut, flankmu ren, kelderlichten, historische graffiti, be stratingen, courtines en wat aan moois al niet meer. Hoe een en ander geduid moet worden, is een onderwerp, dat aan de des kundigen overgelaten moet worden. Een eerzame boswachter met niet meer dan havo gaat dat toch wat boven de pet. Er wordt ook al druk gezocht naar moge lijkheden het fort straks na de consolidatie, die uiterlijk in juni 2013 afgerond wordt, te gaan exploiteren. De verpleging van de oude dame kost natuurlijk een aardige duit en u weet het, de kosten van de zorg... Maar de oude dame biedt ook volop mo gelijkheden. Zij ligt per slot op een heel bijzondere locatie en kan ook het nodige opleveren. Hoe of wat is allemaal nog niet bekend, maar mocht u een zwak plekje en belangstelling voor haar hebben... Over de auteur: KAREL LEEFTINK is boswachter van Staatsbosbeheer Midden-Zeeland, verant woordelijk voor voorlichting, pr en recre atie. Hij is een van de 'boswachters aan zee'. Foto's: Bram Vader, boswachter Januari 2013 7

Den Spiegel | 2013 | | pagina 9