tend van de kant van de Spanjaarden en dat versterkte uiteraard het anti-Spaanse sentiment. Zo moesten, volgens een door Alva in 1569 ingestelde richtlijn, sterven den in hun laatste uren worden bijgestaan door twee notabele personen die er op moesten toezien dat de heilige sacramen ten werden toegediend. Gebeurde dat laat ste niet, dan mocht het lichaam niet worden begraven maar moest het worden gedumpt op het galgenveld. De bezittingen van de overledene werden bovendien in beslag ge nomen. De maatregelen tegen het nieuwe geloof hadden in Vlissingen een averechts effect. De beweging breidde zich verder uit en werd een belangrijke factor in het verzet tegen Alva en zijn soldaten. Samenvallende belangen Hiermee vielen de economische en religi euze belangen van de Vlissingers samen met de politieke belangen van Willem van Oranje. Tussen de prins en het stadsbe stuur bestond al geruime tijd een corres pondentie waarvan de inhoud helaas niet voor het nageslacht bewaard is gebleven. Gezien het belang van de steun van de Nederlandse steden voor de strijd van de Prins zal die ongetwijfeld hebben bestaan uit dringende verzoeken aan Vlissingen om zich aan te sluiten bij de strijd en mid delen te zoeken om de soldaten van Alva tot buiten de stadsmuren te verjagen. Die middelen waren er natuurlijk niet. De stad was leeggezogen en balanceerde op het randje van een bankroet. Wel was er een zeer vruchtbare voedingsbodem ontstaan voor een snelle, korte en effectieve volks opstand. En die zou er komen: op 6 april 1572. Over de auteur: PETER VAN DRUENEN (1952) is histori cus, uitgever en, zeker niet in de laatste plaats, Vlissinger. Hij werkt momenteel aan het gedenkboek 'Vlissingen 700jaar' Bronnen - Brahé, J.J., Eeuwvreugde op den tweehonderdsten geboortedag harer vrijheid (Vlissingen, 1773) - Bree, L.W. de, Walcheren onder vreemde heersers (Leiden, 1945) - Domisse, P.K., 'De ambachtsheerlijkheid van Oud Vlissingen en de wording van Nieuw Vlissingenin: Archief Zeeland 1910 (Middelburg, 1910) Gemeentearchief Vlissingen: brief van Guillaume de Nassau (Willem van Oranje) aan "Den Eersae- men, discreten onsen lieven besunderen Regier- ders, Capiteynen, Raidtmannen, Borgers ende an dere goede Innewoonderen der stede Vlissingen in Zeelandt (Ontvangen den XVen in Meije 1572)" niet geïnventariseerd Reygersbergen van Cortgene, J., Chronijcke van Zeeland (Middelburg, 1551/1644, bewerking van M.Z. Boxhorn) - Rooze-Stouthamer, C., De opmaat van de opstand. Zeeland en het centraal gezag (1566-1572) (Hil versum, 2009) - Smallegange, M., Cronyk van Zeeland (Middelburg, 1696) - Swalue, E.B., De daden der Zeeuwen gedurende den opstand tegen Spanje (Amsterdam, 1846) - ünger, W.S., Geschiedenis van Middelburg in om trek (Middelburg, 1954) - Winkelman, H.P., Geschiedkundige plaatsbeschrij ving van Vlissingen, De Vey Mestdagh (Vlissingen, 1873) April 2013

Den Spiegel | 2013 | | pagina 17