Het Algemeen Depot van Discipline te Vlissingen 1879 - 1912 Jules Braat Discipline, gehoorzaamheid, krijgstucht, voor iedereen die in militaire dienst is geweest bekende begrippen. Sommige militairen lukte het zich aan de krijgstucht te onderwerpen, sommigen hadden daar echter grote moeite mee. Als de gewone krijgstuchtelijke maatregelen geen effect hadden dan kon de betrokken militair naar het Algemeen Depot van Discipline worden gestuurd. Daar probeerde men van hem een bruikbare militair te maken. Het Depot voor Discipline Het Depot werd opgericht op grond van Koninklijk Besluit van 21 november 1850 en gevestigd in Medemblik, het verhuisde in 1859 naar Den Bosch, in 1861 naar de Weeshuiskazerne in Naarden. Het Depot bestond uit twee categorieën: in de eerste categorie zaten militairen die bijvoorbeeld meerdere keren hun kleding hadden verkocht of drie keer meer dan 24 uur afwezig waren geweest.Tot de tweede en strengste categorie behoorden zij die weerspannig of herhaaldelijk dronken wa ren geweest dan wel de krijgstucht ernstig hadden overtreden. De categorieën werden ook wel klassen genoemd en de militairen klassianen. De commandant van het korps waar betrok kene bij was ingedeeld, besliste over deta chering bij het Depot. Naar Vlissingen Begin 1878 gingen geruchten dat het Depot van Naarden naar Medemblik zou worden verplaatst. Dat ging echter niet door, bij Koninklijk Besluit van 2 juni 1878 werd Vlissingen als standplaats aangewezen. Om daar ruimte te maken werd het 3e bataljon van het 3e Regiment Infanterie naar Bergen op Zoom overgebracht. De komst van het Depot werd in Vlissingen niet met enthousiasme ontvangen. Vertrek van het 3e bataljon betekende een flink verlies aan officieren (zestien) en man schappen en wat kreeg men er voor terug? Zes officieren, een aantal onderofficieren en een compagnie opgesloten soldaten...! Bij de komst naar Vlissingen bedroeg het aantal klassianen ongeveer 160, in 1896 nog maar 87, na 1898 niet meer dan 70. Voorbereidingen en komst De voorbereidingen verliepen moeizaam. De Bomvrije Kazerne was aangewe zen voor de legering, maar begin januari 1879 was met de verbouwing en inrich ting nog geen begin gemaakt. Wel kwam de Depotcommandant naar Vlissingen om die kwestie te regelen. Het kazerneterrein leek minder geschikt, maar dat werd opge lost door een deel van de openbare weg af te sluiten. Aan het gebouw zelf moest voor 4.000,- vertimmerd worden, maar de mi nister van oorlog had daar bezwaar tegen en liet de kwestie over aan zijn opvolger, tiiteindelijk kwam het toch allemaal goed en op 30 april arriveerden de klassianen per extra trein in Vlissingen. Er was nogal wat publiek naar het station gekomen om de aankomst te zien. Onder de nieuwko mers waren veel krachtige en goed ge bouwde mannen, die helaas tot dusver voor het leger verloren waren gegaan. De commandant, kapitein Van der Hurk, had tot taak deze mannen tot gedisciplineerde soldaten op te leiden. 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 18