Ylissinfcn, Bomurlje njel Qeuanjfniofsij De Bomvrije kazerne met de gevangentoren, ca. 1905. (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) Leveranties Het garnizoen Vlissingen, en dus ook het Depot, leverde de middenstand orders op. Geregeld werd in de Vlissingse Courant een advertentie geplaatst voor de open bare aanbesteding van aardappelen, boter, (gerookt) spek, vet, vlees en brandstoffen. Aanvankelijk deed het Depot de aanbeste ding zelf, later nam de garnizoensvoedings- commissie die taak over, in die commissie zat een officier van het Depot. De aanbestedingen verliepen via het bu reau van de Garnizoenscommandant in de Hoofdwacht aan de Wagenaarstraat. De voorwaarden lagen daar vooraf ter inzage, gegadigden konden op gezegeld papier een bod uitbrengen. Daarbij werden ook leve ranciers van buiten Vlissingen toegelaten. Bij de levering van brandstoffen speelde de firma Wibaut een belangrijke rol, zij leverde vaak de benodigde antraciet, steenkool, turf en vuurmakers. Ook de afvoer van afvalstoffen zoals spoe ling, vaatwater, groenteafval en beenderen werd door middel van openbare aanbeste ding geregeld. Opleidingsprogramma De klassianen werden stevig aangepakt. Nieuw aangekomen militairen moesten twee weken lang vijf uur per dag exerceren, de overigen vijf uur per week. Daarnaast leerden zij bajonet-vechten en militaire signalen herkennen. Zij kregen ook gym nastiek, schijfschieten en afstand schatten. Geregeld werd een mars gemaakt of waren er velddienst en veldwerkzaamheden, het laatste een mooi woord voor kuilen graven en loopgraven aanleggen. Het Depot beschikte over een brandspuit waarmee geregeld werd geoefend en zo no dig in de stad assistentie werd verleend. Verder kregen de klassianen onderwijs in lezen, schrijven en rekenen en 's avonds werd nogal eens voorgelezen, niet uit een sprookjesboek, maar uit militaire voor schriften. Onderhoud aan kleding, uitrusting en in specties completeerden het opleidingspro gramma. De kazerne verlaten mocht aan vankelijk niet, maar dat werd in de loop der tijd verzacht. We kunnen ons echter voor stellen dat de mannen 's avonds afgepei gerd op hun strozak vielen. April 2013 13

Den Spiegel | 2013 | | pagina 19