Steenkolen eu Tirf, A A NB ESTEDING Kleding, uitrusting, zakgeld Naast hun gewone militaire kleding kregen de klassianen een lange jas, lakense broek, mouwvest en kwartiermuts. Ze droegen geen uitmonsteringen, wel stond het cate gorie- nummer op hun muts. De militairen in de zwaarste categorie hadden wel gewe ren maar geen munitie. De beloning was rijkelijk tweeënhalve cent per dag, daarmee kon in de kantine iets worden gekocht. Wie in de strengste klas zat, kon het helemaal vergeten, die kreeg niets, wel werd dagelijks twee cent opzij ge zet voor poetsmiddelen en onderhoud van kleding. Straffen, verlof Tijdens de detachering kreeg men geen verlof, tenzij in zeer bijzondere gevallen. De straffen logen er ook niet om. Eenzame opsluiting in het cachot, als dat na drie keer niet hielp volgden rietslagen, minimaal tien en maximaal vijftig. Die werden door twee korporaals toegebracht onder het toeziend oog van een militaire arts, die de afstraffing zo nodig kon stoppen. De lijfstraffen wer den vrij kort na aankomst van het depot in Vlissingen afgeschaft. Als de gedetacheerde van de 2e categorie een 'laag en eerloos karakter' vertoonde, volgde oneervol ontslag uit de dienst. Voeding Het leven van de klassianen was niet ge makkelijk en vergde veel van de mannen. Goede voeding was dan ook essentieel. We hebben hiervoor al gelezen wat zoal werd in gekocht, maar hoe was eigenlijk het menu? In 1880 bepaalde de Minister van Oorlog dat op één keer per week 's morgens koffie met brood, boter en kaas en zes keer op soep met vlees. Verder drie keer per week 's middags aardappelen met groenten en spek, afgewisseld met bruine bonen, grau we erwten of erwtensoep met spek. Ook werd dagelijks brood verstrekt. Vooraf moest het eten door enkele leden van de garnizoensvoedingscommissie wor- VAN ten dienste van HET ALGEMEEN DEPOT VAN DISCIPLINE, op Maandag den 26 Juli 187 9 des middags te 12 uren, op het bureau van den kommandaut in de Bomvrije Kazerne alhier. De voorwaarden liggen ter lezing op genoemd bureau van af heden, dadelijks van 10—12 uren De Kapitein, Commandant van het Algemeen Depot van Discipline, VAX DËlt HURK". (Vlissingsche Courant 24 juli 1879) den gekeurd. Bij het vlees moesten die let ten op versheid en of het voldoende met vet was doorregen. Discipline De discipline was streng. Dat moest ook wel, want sommige militairen waren wel vier keer te gast. Er waren soldaten die probeerden uit het leger te worden wegge jaagd, zo nodig door het plegen van diefstal of insubordinatie. Hun redenering was: ik moet nog vijf a zes jaar dienen, als ik steel of een onderofficier een klap geef, krijg ik drie jaar, maar ben wel van de dienst af. Omdat herhaalde plaatsing geen effect had, werd vanaf 1887 detachering nog maar één keer toegepast, bij uitzondering een tweede keer. Als de eerste plaatsing mislukte, werd de militair uit het leger ontslagen. Omdat men sneller werd ontslagen, kwamen min der gevallen van insubordinatie voor. Het kader Het kader bestond uit een aantal officieren en onderofficieren. De officieren waren af komstig van de infanterie, de onderofficie ren waren via het Instructiebataljon of een Infanterie-regiment een verbintenis aange gaan van zes of acht jaar. Sommigen had den al bij het KNIL in Oost-Indië ervaring opgedaan. Voor de indiensttreding werd men gekeurd, in het stamboek treffen we opmerkingen 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 20