Daarbij inspecteerde de commandant van het Depot de voorbijtrekkende militairen. In juli 1893 werd de verjaardag van de prin ses Von Wied op dezelfde manier gevierd. Beide prinsessen waren familie van konin gin Wilhelmina. Het was helemaal raak bij het overlijden van koning Willem III (1890). Enkele dagen na zijn overlijden stond het hele Vlissingse garnizoen met gepresenteerd geweer te luisteren naar een dagorder van de minis ter van oorlog. Daarin werden de militairen opgeroepen 'het bewustzijn hunner plichten steeds levendig te houden'. Tot slot was er drie keer hoera voor de nieuwe koningin Wilhelmina. Ook de uitreiking van onderscheidingen gebeurde met het nodige ceremonieel. In december 1888 werd de eremedaille in zil ver in de Orde van Oranje Nassau voor het front van de troep uitgereikt aan adjudant Alleda, enkele dagen later hetzelfde ritueel toen sergeant-majoor Bakker een zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst kreeg opgespeld. Ook een begrafenis met militaire eer vond plaats volgens bepaalde regels. Bij de begrafenis van fourier Jarigsma van het Depot werd de lijkkoets begeleid door vier kameraden met kransen. Ook een deputa tie van oud-onderofficieren liep mee in de stoet. Bij de begrafenis met militaire eer van een Duitse matroos in maart 1900 wa ren de officieren van het Depot aanwezig. Ontsnappingen Niet iedere klassiaan hield het in het de pot vol, geregeld kwamen ontsnappingen voor, welkom voer voor de plaatselijke journalistiek! Het Depot was nauwelijks in Vlissingen gestationeerd of twee soldaten wisten te ontsnappen. Zij hadden een tralie doorgezaagd en zich van zes meter hoog te naar beneden laten zakken. Een werd spoedig gepakt, naar de ander werd door patrouilles gezocht. Een spectaculaire ontsnapping deed zich een paar jaar later voor toen op een avond twaalf militairen tegelijk deserteerden. Vijf bedachten zich en gingen terug naar de kazerne, de anderen wisten met stokken bewapend, lopend Kapelle te bereiken. Daar werden zij gezien door veldwach ters, die de achtervolging inzetten tot in de Smokkelhoek. Aanvankelijk trokken de Kazerne met Bomvrije Toren Vlissingen Het exercitieterrein van de Bomvrije kazerne, ca. 1915. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 22