neelvoorstelling die met een daverend ap plaus werd beloond. Censuur Vrije nieuwsgaring was uit den boze. In november 1893 liet een onderofficier de Zeeuwse Kerkbode in de kantine liggen. Daarop verbood de commandant versprei ding van christelijke kranten of die met een bepaalde staatkundige visie. Enige tijd la ter vroeg een adjudant aan een luitenant of hij De Zeeuw, een antirevolutionair blad in de kantine mocht leggen. Die antwoordde 'lees hem voor jezelf, maar val ons er niet mee lastig'. Hoewel de krant liefde voor het Oranjehuis etaleerde, was ook de kapitein van mening dat het blad niet in de kantine thuishoorde. De mogelijkheid bestond im mers, dat het tot discussies en partijvor ming zou leiden, het krantenverbod bleef gehandhaafd. Rellen Begin mei 1895 werd kapitein B. van Bekum benoemd tot Depotcommandant. Nauwelijks een maand later namen zestien klassianen de benen. Er werden patrouilles uitgezonden die vijf van hen wisten te ar resteren. Het overbrengen naar de kazer ne ging niet zonder slag of stoot, burgers bemoeiden zich er mee en een korporaal moest zelfs zijn sabel gebruiken. De commandant riep zijn officieren bij el kaar om over de situatie te overleggen. Intussen verzamelden zich burgers bij de poort, die zich ongunstig over de comman dant uitlieten en hem uitscholden. Hij zou zelfs dreigbrieven hebben ontvangen. Ook de dag daarop was het onrustig. Toen werden zes andere deserteurs vanuit Zuid- Beveland onder gejuich van het publiek naar de kazerne gebracht. De onrust was voor generaal Hennus, inspecteur der in fanterie, aanleiding de zaak te onderzoe ken. Besloten werd de wachtposten van klassianen bij de kazerne te vervangen door manschappen van het infanterieba- taljon. Strafbare feiten werden niet vast gesteld, wel zou naar geschikte officieren worden gezocht, toch een teken dat het niet goed zat. Om de orde te handhaven werden in juli vijf marechaussees in Vlissingen ge kazerneerd. Door deze maatregelen keerde uiterlijk de rust weer. Mishandeling? Het bleef onderhuids broeien. In juni 1896 gingen er geruchten dat op het Depot mis handelingen plaatsvonden, reden voor de onderofficieren zich in de Vlissingse Courant te verdedigen tegen deze valse be schuldiging. Men had te maken gehad met een soldaat, die toevallen simuleerde en op de grond lag te trappen en te schreeuwen. Als men hem beetpakte, ging hij bijten, kortom een bij zonder geval. Een dokter onderzocht de man en schreef een kalmerende drank voor, bovendien werd hij onder direct toezicht geplaatst. Toen hij nog een keer door de dokter werd onderzocht, liet hij zich met de handen naar voren op de grond vallen. Toen hij inzag dat men zijn gedrag door had, begon hij van alles te vernielen. Er zat niets anders op dan hem naar een cel in de Bomvrije Toren over te brengen. Daar sloeg hij de ramen van zijn cel stuk en ging zo te keer dat wandelaars op de Boulevard hem hoor den. Er zat niets anders op dan de man te boeien. De onderofficieren verklaarden nadrukke lijk dat van mishandeling geen sprake was geweest. Opvallend is wel dat twee maan den later kapitein Van Bekum werd vervan gen door kapitein Breeman... Kritische geluiden Begin 1900 schreef Mr. A.C. Wesenhagen in de Militaire Spectator een uitgebreid artikel over het Depot. Hij beschreef het Depotleven, de bewoners en het strafstel sel. Ook verklaarde hij waarom bepaalde mi litairen in het Depot terecht kwamen. Aangelokt door een premie van 60,- of 80,- zetten zij hun handtekening, het geld werd opgemaakt aan drank en vrouwen en 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 24