Jokko Gerard van der Hoeven Luwema aan het werk bij de gemeentelijke Reinigingsdienst, ca. 1980. (Foto Ruben Oreel) De naam Johannes Luwema zegt de Vlissinger niet veel. Maar wanneer je het hebt over 'Jokko' weet bijna iedere wat ou dere Vlissinger over wie het gaat. Het was de bijnaam van de opmerkelijke straatve ger die jarenlang het straatbeeld van de Scheldestad bepaalde. Een beetje gebogen over zijn schop en takkenbezem en met een sigaar in de mondhoek veegde hij het straatplaveisel van Vlissingen schoon. Luwema werd geboren op 10 mei 1918 en werkte vanaf 30 juli 1956 tot 1 juni 1981 bij de Gemeentereiniging. In die dagen woonde hij in de Marinestraat. Vlissingers kennen 'Jokko' met name door zijn op merkelijke gelaat wat onder de bulten zat. Daarover gingen de wildste verhalen. Hij zou in de oorlog toen hij in Duitsland te werk was gesteld het slachtoffer zijn ge weest van medische experimenten. Dat zou tot gevolg hebben gehad dat hij 'verminkt' uit de oorlog kwam. Het zijn indianenver halen: Luwema had de zeldzame ziekte die door artsen wordt omschreven als neuro- fibromatose of ook wel de Ziekte van Von Recklinghausen genoemd. Deze ziekte is een aangeboren erfelijke aan doening die wordt veroorzaakt door mutatie (verandering) van het genetisch materiaal. Het veroorzaakt gezwellen of tumoren door het ontbreken van een bepaald eiwit (neu- rofibromine). De meest voorkomende ken merken zijn lichtbruine vlekken op de huid die zich al kort na de geboorte openbaren. In de puberteit kunnen gezwellen ontstaan op of onder de huid. De knobbels ontstaan meestal over het gehele lichaam. April 2013 25

Den Spiegel | 2013 | | pagina 31