De ziekte moet bepalend zijn geweest voor Luwema. Hij praatte er zelf nauwe lijks over. Collega's die er naar vroegen, werden meestal met een grapje wegge wimpeld. Luwema was een zachtaardige, gelovige man die blijkbaar berustte in zijn lot. Voor hij bij de gemeentereiniging ging werken werkte hij jaren in de Sociale Werkvoorziening. In latere jaren toen hij gebruik had gemaakt van de VCIT-regeling werd hij vrijwilliger bij het Leger des Heils. Regelmatig was hij te vinden bij de bijeen komsten van het Leger. Wilma Bassie was een collega Heilsoldaat en trok in die tijd vaak met hem op. Zij herinnert Luwema als een aardige, maar gesloten persoon lijkheid. Ook Majoor Bijl van het Leger des Heils in Rotterdam die 'Jokko' goed kende, bevestigt dat. Collega's uit de tijd dat 'Jokko' straatveger was, herinneren zich nog veel anekdotes. Zo was het algemeen bekend, dat Luwema tijdens zijn werk nogal eens een kopje kof fie en een borreltje kreeg aangeboden. Af en toe vroeg een collega weieens hoe hij dat nou deed met scheren, herinnert oud collega John Lookman zich, en dan zei hij dat hij over de bobbels heenscheerde met een mesje. Een grote foto in de kantine van de Vlissingse gemeentereiniging herinnert nog aan de tijd dat Luwema er werkte. Ook de gele kar waarmee Luwema reed, is bewaard gebleven als curiositeit in de opslag van de Reinigingsdienst. Luwema reed lange tijd door de Vlissingse straten op een gemotoriseerd karretje, maar door een oogziekte waardoor hij steeds slechter ging zien werd dat onverantwoord en werd de elektrische kar verruild voor een handkar. Iets wat Luwema met spijt accepteerde. In een artikel uit De Vlissinger/De Faam van 8 april 1981 ter gelegenheid van zijn af scheid zegt hij daarover: Ik werd in 1976 aan mijn ogen geopereerd en ben toen bij na blind geworden. Na die operatie heb ik veertien maanden thuisgezeten en mocht ik daarna niet meer met de motorkar. Dat vond ik eigenlijk jammer, want zo'n motor bakkie reed lekker. In hetzelfde artikel zegt hij met pijn in het hart afscheid te nemen als straatveger. 'Vooral het contact met mensen zal ik gaan missen.' Het borreltje wat hij steevast kreeg bij mevrouw Bostelaar-Withagen aan de Koudekerkseweg was een vast ritueel, net als het drinken van een warme kop cho cola op het PZC kantoor in de Walstraat. En zo had 'Jokko' meerdere adresjes waar hij werd onthaald op een kopje koffie of iets sterkers. Collega Van Loenen herinnert dat 'Luwema heel op zichzelf was' en oud-col lega D.H. van Brummelen (77) die op de zuigwagen reed, herinnert zich dat de bul ten van 'Jokko' rood opzwollen wanneer hij zich kwaad maakte... Luwema is tweemaal getrouwd. Met zijn eerste vrouw woonde hij jarenlang in een huisje aan de Vlissingse Sottegemstraat. Toen zijn vrouw overleed hertrouwde hij drieënhalf jaar later met zijn tweede vrouw die hij op vakantie in Oostenrijk had le ren kennen. 'Op 2000 meter hoogte ben ik mijn vrouw tegengekomen. Dat was de beste vakantie van mijn hele leven' aldus Luwema die in 1974 hertrouwde. Volgens mensen om hem heen werd dat niet door iedereen in zijn familie geaccep teerd en sindsdien kwamen de familieban den enigszins onder druk te staan. Luwema had geen kinderen. Volgens de Vlissingse oud-huisarts Ad van Dijk was het voor Luwema niet makkelijk om aan een baan te komen. Met name door zijn ziekte was het uiterlijk van Luwema dusdanig aangetast dat een 'representatie ve' baan niet voor hem in het verschiet lag. Volgens Van Dijk is er uiteindelijk voor hem maar een functie in het leven geroepen waardoor de man toch aan de slag bleef. Eerst dus bij de Sociale Voorziening en later bij de Gemeentereiniging. Zelf zei hij daar destijds over: 'Toen ik bij de Sociale Werkvoorziening zat viel ik weieens in voor de reinigingsdienst als er iemand ziek was. Toen er een vacature vrijkwam voor straat veger hebben ze mij maar gelijk in vaste dienst genomen. Ik was best wel blij met 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 32