Over een brief, krijgstucht, een onderzeeboot-avontuur en een heel bijzondere straatveger Aafke Verdonk-Roüenhuis April is voor Viissingen een gedenkwaar dige maand. Immers op 6 april 1572 be vrijdde de Vlissingse burgerij zich van de Spaanse bezetter. Hieraan wordt over het algemeen rond die datum aandacht be steed door allerlei festiviteiten en niet te missen bulderende kanonschoten. We beginnen met het muZEEumnieuws, de laatste nieuwtjes uit het muZEEum. Een brief van Willem van Oranje, gedateerd 7 mei 1572, gestuurd aan het stadsbestuur van Viissingen is uitgangspunt voor het zesde artikel van Peter van Druenen in de serie Zichtbaar Verleden over de geschiede nis van Viissingen. 'Guillaume de Nassau' bedankt in deze brief de Vlissingers voor het verjagen van de Spanjaarden uit de stad op 6 april 1572. Viissingen was vol gens de prins een voorbeeld voor andere nog bezette steden. Van Druenen schetst in zijn artikel 'Cl goede vriendt Guillaume de Nassau' een beeld van onze contreien in die periode. Jules Braat gaat in zijn artikel Het Algemeen Depot van Discipline te Viissingen 1879- 1912 in op de discipline, of eigenlijk het gebrek daaraan bij militairen. Lukt het de meeste militairen wel zich aan de krijgs tucht te onderwerpen, voor sommige is dit moeilijker. In de periode door Jules Braat beschreven kon zo'n ongehoorzame soldaat naar het Algemeen Depot van Discipline worden gestuurd. Daar probeerde men van hem een bruikbare militair te maken. Dat er niet alleen werd gemarcheerd doet Braat in zijn artikel uit de doeken. Volgens hem hebben ruw geschat 2000 militairen een deel van hun diensttijd in het Depot door gebracht. In Oud voor nieuw, Een scheepssloperij aan de Vlissingse Binnenhaven vertelt Cor Heykoop over een scheepssloperij op de landtong bij de Eerste Binnenhaven, ont staan in het midden van de vorige eeuw en enige tientallen jaren actief. De auteur staat uitgebreid stil bij een inmiddels verdwenen bedrijfstak in het centrum van Viissingen. Heykoop verwerkt een eigen jeugdavontuur in zijn artikel, waardoor het verhaal een ex tra dimensie krijgt. Vlissingse jongens wa ren volgens mij erg avontuurlijk en onder nemend ingesteld! Het laatste artikel in deze Spiegel is van Gerard van der Hoeven en gaat over Jokko. Deze Johannes Luwema, beter be kend als Jokko is voor bijna iedere wat ou dere Vlissinger een bekende figuur. Jokko was de bijnaam voor een wel zeer karak teristieke straatveger, onvergetelijk horend bij het straatbeeld van de stad. Zijn uitspra ken gaven blijk van een groot gevoel voor humor en zijn dan ook min of meer legen darisch geworden. Eind jaren negentig van de vorige eeuw overleed Jokko in Huize Scheldehof. Dan nog belangrijk nieuws wat u wellicht al uit de kranten heeft vernomen: met in gang van 1 januari 2013 is drs. Annelies Visser de nieuwe directeur van het Zeeuws Maritiem muZEEum. Annelies Visser was eerder werkzaam bij het Mariniersmuseum Rotterdam. Hier was zij met name verantwoordelijk voor de col lectie, het verzamelbeleid van het museum, het expositiebeleid en de ontwikkeling van nieuwe tentoonstellingen. Annelies Visser heeft ruime ervaring in de museumwereld. Behalve bij het Mariniers museum bekleedde zij diverse functies bij het Maritiem Museum Rotterdam en het Afrika Museum in Berg en Dal. Ook gaf zij les aan de Hogeschool Holland in Amsterdam aan de faculteit Cultuur en Beleid. Annelies Visser hoopt op een brede 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 4