"LI goede vriendt, Guillaume de Nassau" Zichtbaar verleden (Vlissingen 131 5-201 5), deel 5: De bedankbrief van Willem van Oranje aan Vlissingen, gedateerd 7 mei 1572, ontvangen 15 mei 1572 Peter van Bruenen 1 5>- Jy Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315-2015) Hier vindt u het zesde artikel van de reeks 'Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315-2015)' die bestaat uit zestien verhalen over de geschiedenis van Vlissingen. Het laatste artikel zal ver schijnen in het vierde nummer van 2015, het jaar van het zevende eeuwfeest van Vlissingen, dat in 1315 haar stadsrecht kreeg. Het bijzondere aan de verhalen is dat ze geschreven wor den uitgaande van een nog aanwezig overblijfsel uit de geschiedenis van Vlissingen. Dat kan een document zijn, maar ook een voorwerp, een schilderij, een standbeeld, een stadsge zicht of een gebouw. De redactie verwacht zo een brug te slaan tussen de op schrift gestelde geschiedenis in Den Spiegel en de te bezichtigen ofte raadplegen originele overblijfselen in het muZEEum, het Gemeentearchief Vlissingen en de stad zelf. In dit zesde artikel speelt een bijzondere briefde hoofdrol. Op 15 mei 1572 ontving het stadsbestuur van Vlissingen een brief van Willem van Oranje waarin hij de Vlissingers bedankt voor het een maand eerder verjagen van de Spanjaarden uit de stad, op 6 april 1572. De brief markeert een zeer belangrijke gebeurtenis voor de stad, maar vooral voor de latere Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Volgens de prins was Vlissingen de eerste stad die zich op eigen kracht had vrijgevochten van de Spanjaarden. De andere nog bezette steden konden hieraan een voorbeeld nemen. Was getekend: "Cl goede vriendt, Guillaume de Hassau". QxpUipKify JSxdfrnxndi, - fcrt, foQfi "/v*vW}+$7Z. Over Den Briel, dat een paar dagen eerder door de Watergeuzen werd bevrijd, rept hij met geen woord. En dat is merkwaardig, omdat in de officiële vaderlandse geschied schrijving Vlissingen zelden of nooit wordt genoemd. Het gaat altijd over Den Briel en hooguit over een aantal Zeeuwse ste den...' die het voorbeeld van de Hollandse stad zouden hebben gevolgd. De brief van de prins aan Vlissingen bewijst dat deze 4 De adressering en datering van de brief van Willem van Oranje: Regierders, Capiteynen, Raidtmannen, Borgers ende andere goede Innewoonderen der stede Vlissingen in Zeelandt. Ontfangen den XVen in Meye 1572". Bron: Gemeentearchief Vlissingen. zienswijze Vlissingen ernstig tekort doet. De feiten rondom de inname van Den Briel tonen dat ook aan. Eind maart 1572 lag de ongeveer twintig Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 6