Aan een goed eindje gemeerd De geschiedenis van de jachthavens in Vlissingen Jaques den Exter In 2009 bestond de Vereniging voor Watertoerisme 'Schelde' in Vlissingen 75 jaar. Dit feit is uitbundig met alle betrokkenen gevierd, onder andere door het laten verschijnen van een jubileumboek. Hierin is de geschiedenis van de jachthavens beschreven die in de loop der tijd door de vereniging op diverse locaties in Vlissingen zijn geëxploiteerd. Dit artikel is hoofdzakelijk op dit boek gebaseerd, aangevuld met enkele eigen onderzoeksresultaten en persoonlijke herinneringen van de schrijver. De oprichting van de vereniging in 1934 'Een jachthaven is een haven waar men pleziervaartuigen tegen betaling aan stei gers of kade kan leggen. Buiten het vaar- seizoen kunnen de boten er ook gestald worden. Toezicht wordt door een haven meester gehouden Een goede jachthaven is een plaats waar men zijn dure bezit (een schip) met een gerust hart kan laten liggen. Bij een jachthaven zijn vaak voorzieningen zoals douches en toiletten. Ook is er in veel gevallen een winkeltje waar scheepvaartbe nodigdheden en/of een beperkt assortiment levensmiddelen gekocht kunnen worden'. Zo luidt de definitie van een jachthaven in Wikipedia, de vrije internet encyclope die. Een dergelijke voorziening was in het Vlissingen van het begin twintigste eeuw ongekend. De weinig pleziervaartuigen die in het bezit waren van particulieren lagen her en der verspreid over de binnenhavens, Keersluis en aan het Eiland. Van enigerlei vorm van organisatie was geen sprake. Vanaf 1905 kwam de georganiseerde wa tersport landelijk wat meer in de belangstel ling, mede door de aandacht die de ANWB, van oorsprong een wielrijdersbond, ook aan het watersporttoerisme ging besteden. Er ontstonden zeil- en roeiverenigingen en er werden wedstrijden georganiseerd. Ook Vlissingen kende in de twintigerjaren roeiverenigingen als 'Scheldestroom' en 'Luctor et Emergo', met een bescheiden aantal roeisloepen en kano's. Als in 1933 de heer P. Zwaai, leraar aan de zeevaartschool, een motorjacht koopt en hij op zoek moet naar een ligplaats in de Vlissingse havens zoekt hij contact met andere jachteigenaars om gezamenlijk tot een oplossing te komen. Het idee voor een watersportvereniging wordt geboren en op 24 januari 1934 vindt de oprichtingsver gadering plaats. De 47 aanwezige aspirant leden kiezen als bestuur de heren P. Zwaai (voorzitter), J.A. Jasperse (secretaris) en D. Kwaak (penningmeester) en de naam Vereeniging voor watertoerisme 'Schelde' wordt officieel vastgesteld. De Vlissingsche Courant van 27 januari maakt op haar voorpagina melding van de nieuwe vereni ging: 'Een geschikte ligplaats uoor de pleziervaar tuigen is een niet gemakkelijk op te lossen probleem. Evenwel hoopt de vereeniging door onderlinge samenwerking hierin te slagen. In een advertentie in dezelfde krant worden belangstellenden verzocht zich als lid te melden. De eerste jachthaven 1934-1941 In de oprichtingsvergadering wordt reeds gesuggereerd dat het haventje bij het beton- ningsmagazijn en de Joost de Moorstraat in aanmerking komt om als jachthaven in te richten. De afmetingen bedragen 75 x 50 m. en de diepgang 1,50 m. Het is eigen- Oktober 2013 13

Den Spiegel | 2013 | | pagina 17