dom van de Koninklijke Maatschappij De Schelde en wordt gebruikt als bergingsdok voor rijshout, vlotten en ander materiaal van Rijkswaterstaat. In goede samenwer king met burgemeester Van Woelderen weet het bestuur de directie van De Schelde te bewegen het dokje voor f 30,- per jaar aan de vereniging te verhuren en de vlot ten in bruikleen te verstrekken. Waterstaat haalt zijn materiaal weg, de haven wordt vooral met hulp van eigen leden ingericht, er komt een clubhuisje ('De Klip') en op zaterdag 9 juni wordt de haven officieel door de inmiddels tot beschermheer van de vereniging gebombardeerde burgemees ter Van Woelderen geopend. Een aantal Vlissingse notabelen geeft acte de presen ce, waaronder de wethouder van onderwijs W.P. Edelman, de ondercommandant der marine Vrede, de directeur van de Provinciale Stoombootdienst De Jonge en de commissaris van het Nederlands Loodswezen G. Bakker. Het aantal leden bedraagt bij de opening reeds 70. Ook de kano's en roeiboten van de leden van Luctor et Emergo krijgen een ligplaats in de nieuwe jachthaven. De vereniging groeit snel. Dit blijkt bijvoor beeld uit een berichtje in de Vlissingsche Courant van 28 juli 1934, Luchtfoto, met in het midden de plaats van de latere jachthaven, 1928. (Foto Gemeentearchief Vlissingen) Dat deze Jachthaven, van de Vereeniging voor Watertourisme „Schelde", bloeit, blijkt uit onderstaande. Binnengekomen sedert de opening der haven 9 Juni ji.7 Hollandscbe jachten, 2 Belgische, 1 Duitsch, 1 Engolsch, terwjj! aan verscheidene jachten, wegens plaatsge brek of te groeten diepgang, tot groeten spijt van de havencommissie, plaats moest worden geweigerd. Dat de ontvangst en verleende hulp door de gasten geapprecieerd wordt, blijkt wel hieruit dat verschillende eigenaars, zoowel Engclscbe als Belgische, zich spontaan als lid der vereeniging opgaven, waardoor het ledental dicht de 100 nadert en van 29 januari 1938: uat door tie opnenung aer vereeniging voor Watertoerisme „Schelde" het vreem- delingenbezoek aan Vlissingen sterk toe neemt en de neringdoenden in den omtrek der jachthaven daarvan geen schade heb ben, kan blijken uit de volgende gegevens. Gedurende het eerste seizoen werd de haven bezocht door 59 i'reemde jachtjes, het tweede seizoen door 153, het derde seizoen door 149 en het afgeioopen seizoen door 249. Gemiddeld bevonden zich vier per sonen aan boord en blijven de scheepjes een paar dagen te Vlissingen. De liggelden zijn bescheiden, f 5,- per jaar voor een groter schip en f 1,- per jaar voor een kano. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 18