promis gesloten inhoudende dat niet de ge hele haven bestemd wordt als jachthaven en er rekening wordt gehouden met de belan gen van eventuele industrievestigingen. Zo komt er ook een gedeelte werkhaven en ka de voor de firma Bijker's Aannemingsbedrijf. Op 3 januari 1955 wordt begonnen met het uitgraven van de haven. Men stuit op obstakels zoals de oude be tonnen funderingsresten van de Vlismar olietanks maar binnen een half jaar wordt de gewenste diepte van 3.40 m. bereikt. De strenge winter van 1955-1956 zorgt voor nieuwe vertraging. Door de vorst kunnen er geen palen worden geheid en ook de bouw van het clubhuis komt stil te liggen. In de loop van 1956 vorderen de werk zaamheden gestaag. De beschoeiing wordt aangelegd, er komen in totaal 220 m. loop steiger voor ca. 75 ligplaatsen en aan de noordzijde een clubhuis en een sleephelling met lorrie voor onderhoudswerkzaamhe den op het droge. Aan de zuid- en oostzijde wordt een stalen damwand geslagen voor 90 m. loskade voor de firma Bijker. In de loop van 1957 kunnen de leden hun ligplaatsen in de nieuwe haven in gebruik nemen. Op 13 juni 1959 wordt de ha ven met veel feestelijk vertoon geopend door burgemeester Kolff in aanwezig heid van het voltallige gemeentebestuur, Scheldedirecteur Hupkes, erevoorzitter van de vereniging, en tal van andere hoogwaar digheidsbekleders. Met de prachtig ver sierde witte botter 'De Kloek' van secretaris dr. Kraan wordt de haven binnen gevaren, afgemeerd aan de middensteiger en door het hijsen van de Nederlandse driekleur wordt de haven officieel geopend. Het aantal leden bedraagt in 1958 245 per sonen. In de loop der jaren wordt de haven, vooral door eigen inzet van de leden ver der ingericht. Het aantal ligplaatsen wordt geleidelijk uitgebreid, allerlei voorzieningen zoals laadmogelijkheden voor brandstof en drinkwater en elektriciteitsaansluitingen op de steigers worden aangelegd en in latere jaren wordt een milieubeheersplan voor de opvang en beheer van afvalstoffen geïm plementeerd. Men is dus hier met zijn schip 'aan een goed eindje gemeerd'! De aanleg van de jachthaven met op de achtergrond de PZEM centrale, februari 1955 (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2013 17

Den Spiegel | 2013 | | pagina 21