Houten kantoor en magazijn. Buitenhaven Vlissingen. (Privé-archief Koolwijk) Anton Koolwijk sr. begon met het leveren van tabak, rookwaren aan de Maatschappij Zeeland, vanuit de sigarenwinkel. Anton jr. herinnert zich nog het zogenoemde ban derollen kappen: hij zat op een krukje en haalde de bandjes van de tabakswaren. Die bandjes gaven de belasting aan. Zo gingen de te leveren tabakswaren onbelast aan boord, niet voor gebruik aan de wal. Aan boord gingen ze achter zegel, tot het schip twaalf mijl uit de kust was. Door het vele rei zen kennen we tegenwoordig allen het be grip tax free. De douane ging mee bij leve ring en zorgde dat de boel verzegeld was. In de loop der jaren kwamen er levensmidde len bij, betrokken bij groothandel Dommisse uit de Palingstraat. Opslag was een pakhuis in de Scherminkelstraat. Ooit was hier een partij stokvis opgeslagen, waar de bovenbu ren niet blij mee waren. De stank bezorgde behoorlijke overlast. Levering aan de sche pen gebeurde met de fiets. Na de Tweede Wereldoorlog is de zaak vol ledig 'shipstores'. Alles wordt geleverd. Drank en rookwaren vormen altijd aparte handel, door de belastingvrije levering is hier de douane bij betrokken. De opslag van deze waren is altijd goed beveiligd. Behalve de grote lijn van de geschiedenis weet Anton Koolwijk aardige anekdotes te vertellen, zoals het verhaal van het paard dat een beetje te vurig was: Vader Koolwijk moet spullen leveren aan een vissersschip. Het is vlak na de oorlog. Hij kan een paard en wagen lenen van de firma Hese. Het paard heeft lang op stal ge staan, is zelfs kreupel geweest, overal ligt puin. De levering gaat goed, maar bij ver trek trekt het paard een beetje te enthousi ast op, waardoor een en ander mis gaat! De kar raakt van de wal, maar blijft in het tuig of de netten van het schip hangen en kan weer op de wal getakeld worden! Paard en kar zijn weer heel bij de eigenaar beland. Anton jr. begint na de mulo in het bedrijf van zijn vader. Hij brengt met een solex en een aanhanger de boodschappen naar de sche pen, alles nog vanuit de Walstraat. In 1950 koopt Koolwijk een houten woning met aan grenzend café en bijkeuken, staande aan de 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 26