Op 5 augustus van dit jaar ben ik te gast op het nieuwe kantoor. Het is er rustig, er zijn mensen met vakantie. Wat opvalt is het licht, lichte ruimtes. Kantoren voor Anita Koolwijk, Wim Maaskant en voor Anton. Er is veel ruimte, werkplek voor administratief personeel, vergaderruimte. Ook het ma gazijn is ruim, het is een beetje een grote campingwinkel. Ketchup, mayonaise, pot ten jam, wasmiddelen, wc-papier, kortom alles watje kunt opslaan. Vlees, vis, groen te, fruit, kortom verse artikelen worden ui teraard ook vers geleverd vanuit de koel/ vriescellen. In een aparte ruimte bevin den zich de zwaarder belaste artikelen als drank, sigaretten. Douanecontacten lopen tegenwoordig anders dan vroeger. Alles gaat via de computer. Zo weet de douane precies wat in voorraad is en waar de ar tikelen heen gaan. Als er een fles breekt, wordt dat geregistreerd, de aantallen moe ten kloppen. Aan de medewerkers worden hoge eisen gesteld. Zij moeten behoorlijk allround zijn. Sjouwen als het nodig is, zich kunnen red den met de vreemde talen. Levering van de juiste technische artikelen is niet altijd een voudig. Zeker niet als die in een vreemde taal worden besteld. Ook moeten zij wel enigszins bekend zijn met de gewoontes van mensen uit andere culturen. Bovendien verleent het bedrijf 24 uur service. Er wordt geleverd aan zeeschepen, maar ook aan de visserij. Koolwijk Shipstores levert pro- Het nieuwe kantoor aan de Westerhavenweg 15. (Foto Fraanje)) viand, zogenaamde bonded stores (drank/ sigaretten), onderdelen, verf, eigenlijk al les. De administratie is omvangrijk, want zelfs op een doosje lucifers zit bijvoor beeld belasting. De firma levert niet al leen in Vlissingen, maar ook in havens als Antwerpen, Gent, Terneuzen, Duinkerken, Oostende, Rotterdam. Veel concurrenten zijn verdwenen, er is nu veel concurrentie uit het buitenland. Dit familiebedrijf is er nog steeds. Ik heb in dit verhaal gesproken over Anton Koolwijk senior en junior. Eigenlijk klopt dat niet meer helemaal. Op dit moment is Anton Koolwijk (1933) met wie ik de ge sprekken over Koolwijk Shipstores heb ge had senior. Zijn zoon is nu Anton Koolwijk junior. Deze junior is niet in de zaak, maar werkt en woont in Amsterdam. Drie gene raties die dezelfde naam dragen: Antonie Koolwijk. De jongste Koolwijk die nu samen met Wim Maaskant Koolwijk Shipstores be stiert is Anita Koolwijk, vrouw in toch nog wel een mannenwereld. Maar zoals zij zelf zegt: het buitenwerk laat ze aan de mannen over. Dat gaat kennelijk naar tevredenheid want dit bijzondere bedrijf bestaat inmid dels 90 jaar! Over de auteur: AAFKE VERDONK-RODENHUIS (1948), geboren in Vlissingen, geboeid door ma ritieme historie en de geschiedenis oan Vlissingen. 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 28