Flessenpost ontmaskert muiters Ruud Paesie In de afgelopen jaren hebben Nederlandse bibliotheken hun krantencollecties gedigitaliseerd. Vanuitje werkkamer kun je nu op relatief eenvoudige wijze eeuwenoude kran- tenbakken doorbladeren. Tijdens mijn onderzoek naar het gebruik van flessenpost in de negentiende eeuw stuitte ik op een opmerkelijk bericht dat me niet meer los liet. Op 8 november 1875 spoelt op de Franse kust, ter hoogte van La Rochelle, een fles aan, waarin een geschreven SOS-bericht is gestopt. De Engelse boodschap is kort en de door het Algemeen Handelsblad op 15 no vember 1875 gepubliceerde vertaling luidt: 'Zend hulp en politie, de manschap heeft de kapitein, stuurman en bootsman vermoord. Wij verlieten Antwerpen met bestemming naar New-York op 29 october, de muiterij begon op 31 october. Het schip heet Lennie, van Yarmouth, kapitein Hatfield'. De krant weet verder nog te melden dat de Fransen onmiddellijk na de vondst van de fles een 'regeeringsstoomschip' hadden uitgezonden om de Lennie op te sporen. Het barkschip wordt korte tijd later nabij het eiland Oléron aangetroffen en aan boord zijn nog vijf man nen en een jongen. De overige zes beman ningsleden zijn de avond daarvoor met de sloep gevlucht. De in Canada geregistreerde Lennie telt een veertienkoppige bemanning, waarvan het merendeel uit Griekenland en Turkije af komstig is. Al bij aanvang van de reis botert het niet tussen de Canadese kapitein Stanley Hatfield en zijn ondergeschikten. Hatfield eist strakke discipline van zijn bemanning en de spanning aan boord loopt snel op. Volgens latere getuigenissen vertrouwt de kapitein zijn manschappen niet en zou hij altijd een revolver bij zich dragen. Als de matrozen op een gegeven moment zonder tabak zitten en land in zicht is, vragen zij aan Hatfield toe stemming om met de sloep rookwaar in te Foto Caroline van der Mandele slaan. Dat verzoek wordt afgeslagen. Kort daarop ontstaat een nieuw conflict. De ka pitein is ontevreden over de zeemanskunst van zijn scheepsvolk en uit zijn ongenoegen. 'You're not sailors, you're a bunch of landlub bers' zou hij tegen hen hebben geschreeuwd. Daarop slaat Pascalis Caludus, alias 'Groote Harry', in een onverwacht moment de gezag voerder neer. Een andere Griekse zeeman, die onder de naam 'Fransche Piet' door het leven gaat, steekt Hatfield vervolgens dood. De Ierse stuurman en Schotse bootsman schieten hun kapitein te hulp, maar vallen daarbij zelf in moordenaarshanden. De drie lichamen worden daarna overboord gegooid en het bloed wordt van het dek gespoeld. Daarna openen de muiters de luiken naar de kajuit, waar zij de Vlaamse steward Constant van Hoydonck en de Nederlandse kajuitsjongen Henri Trousselot hebben op gesloten. De muiters hebben het plan op gevat om via Gibraltar naar Griekenland te ontkomen, maar geen van hen kan navi geren. Hulp van anderen is nodig. Daarom infomeren zij bij de hofmeester naar zijn stuurmanskunst. Van Hoydonck blijkt over enige stuurmansvaardigheid te beschik ken en de muiters zijn bereid om zijn leven en dat van Trousselot te sparen als hij hen naar Griekenland brengt. In plaats daarvan koerst Van Hoydonck op de Franse kust af en ziet hij bovendien kans om samen met Oktober 2013 25

Den Spiegel | 2013 | | pagina 29