Het barkschip Lennie. de scheepsjongen noodberichten te schrij ven die zij in lege flessen overboord gooien. Ten minste twaalf flessen worden op deze wijze aan de zee toevertrouwd. Onwetend over de flessenpost en daarop volgende zoekactie door de Franse patrouil leboot varen de zes gevluchte muiters met de sloep een Franse haven binnen. Daar ver klaren zij dat zij schipbreukelingen zijn van de Sint George, een vaartuig dat in nood weer is vergaan. De politie vertrouwt de zaak niet en neemt het zestal in hechtenis. In het daaropvolgende gerechtelijk vooronderzoek wordt duidelijk dat zij bij de moordpartij op de Lennie betrokken zijn geweest. CJit de verklaringen blijkt verder dat de misdaad in Engelse wateren heeft plaatsgevonden en daarom worden de zeelieden met een 'gun boat' naar Engeland overgebracht. In Londen wordt het onderzoek vervolgens voortgezet. De zaak krijgt veel internationale aandacht. Ook in Amerika, waar The New York Times er meermaals over publiceert, tot zelfs in Nieuw Zeeland en Australië. Door het door tastende optreden van de 'Belgian steward and the Dutch cabine boy' kan dit misdrijf worden opgelost en de rechters prijzen hun handelswijze. Vier muiters worden uiteinde lijk in de Old Bailey, zoals het gerechtshof in de volksmond wordt genoemd, ter dood ver oordeeld en zij worden op 23 mei 1876 in de Londense Newgate Prison opgehangen. De anderen worden vrijgesproken, omdat hen geen moord ten laste kan worden gelegd. Door de internationale publiciteit groei en Van Hoydonck en Trousselot tot hel den uit en het eren van de twee moedige zeelieden is slechts een kwestie van tijd. Als eerste riddert de Belgische koning de twee mannen. Van Hoydonck ontvangt het Ridderkruis der Leopoldsorde en de 'wak keren Hollandschen knaap' de Décoration Civique. Bij de plechtigheid zijn de burge meester van Antwerpen, de Engelse consul en andere hoogwaardigheidbekleders aan wezig. Alle schepen in de haven hebben de vlag in top. Ook uit Frankrijk, Nederland en Qroot-Brittannië volgen onderscheidin gen. Uit Frankrijk ontvangen zij de Légion d'honneur en uit Nederland krijgen zij de Zilveren Medaille van Verdienste, alsmede een 'loffelijk getuigschrift'. Ook het Engelse kapittel der Orde van St. John of Jerusalem kent de twee helden medailles toe. Geboeid door de krantenberichten hoop ik meer over de Fransklinkende Nederlander te vinden. Genealogisch onderzoek naar 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 30