Expositie in het Gemeentearchief Vlissingen In het Gemeentearchief Vlissingen is van 19 augustus tot 1 november 2013 de ten toonstelling Kringen in het Water. Leven rond het Dok te zien. De foto-expositie geeft een beeld van leven, werk en bebouwing rond de Dokhaven in Vlissingen door de eeuwen heen. Bovendien wordt er aandacht besteed aan het oplei dingsschip de Noord-Brabant. Aanleg van het Dok Rond 1600 begon de activiteit in de Vlissingse havens toe te nemen. Naast de reguliere visserij breidde ook de (overzee se) handel uit en was het vooral de oorlogs vaart die vroeg om meer havencapaciteit. Prins Maurits liet dan ook zijn oog vallen op de Scheldestad voor het aanleggen van een haven voor de Admiraliteit. Vlissingen was nu eenmaal strategisch gelegen. Met de aanleg van deze zogenaamde 'herberghe' voor schepen werd in 1609 begonnen. In 1615 werd de dijk doorgestoken en liep - ondanks felle Middelburgse protesten - de haven vol water. Naast een nieuwe haven had Vlissingen voortaan ook een tweede haveningang. Door de aanleg van een sluis kon het deel achter de sluis als dokhaven worden ingericht. Hierdoor was er niet lan ger sprake van een getijdenhaven. Een paar jaar later was de eerste uitdieping al aan de orde. Afkalving dwong het stadsbestuur tot de aanleg van een beschoeiing en kade. De percelen langs de havens werden uit gegeven voor woningbouw en pakhui zen. Daarnaast vestigde de West Indische Compagnie zich hier met een uitrustings- werf. De werf van de Admiraliteit werd aan gelegd bij de ingang van het Dok. Het hele gebied kreeg de naam Nieuwe Timmerwerf. Rondom het Dok verrezen statige panden zoals het Van Dishoeckhuis (1733) en het Beeldenhuis (1730). Maar ook de Oostkerk (1652) en de Waalse kerk met bijbehoren de kerkhoven kregen hier een plaats. Ja, een wijk met alles erop en eraan. Na 1815 vestigde de Marinewerf zich aan het Dok. Door de opkomst van scheeps werf De Schelde (vanaf 1875) raakte het Dok van lieverlee ontvolkt en verschoof wonen steeds meer richting werken. Maar ook aan deze bedrijvigheid kwam een eind. Vandaag de dag wordt geprobeerd dit his torisch stukje Vlissingen nieuw leven in te blazen. De expositie volgt een rondgang langs het Dok. Hierbij passeren onderwerpen als: de marinesluis, het takelmagazijn, de Oostkerk, het van Dishoeckhuis, het Dok van Perry, het postkantoor, de smede rij, de hellingen, het Admiraalshuis, het Beeldenhuis, de Rammekenspoort, de schipbrug en de tonnenbrug de revue. Bij de tentoonstelling hoort een gidsje dat dienst doet als catalogus, aangevuld met QR-codes om over een onderwerp uitge breidere informatie op te kunnen halen. Daarnaast is ook het weblog http gemeentearchiefvlissingen.blogspot.nl be schikbaar met info over de tentoonstelling en uitgebreide informatie over de behan delde onderwerpen bij de rondgang langs het Dok. Zeedag Het gemeentearchief doet ook mee met de Zeedag op 13 oktober. Het archief is dan open van 13.00-17.00 uur. Op die dag kan de expositie Kringen in het Water wor den bezocht en worden er rondleidingen in het depot gegeven. De aanvangstijden voor de rondleidingen zijn: 13.30, 14.30 en 15.30 uur. 28 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 32