Calvinisten, zeilers, een shipstore en een muiterij Aafke Verdonk-Rodenhuis Bij het samenstellen van Den Spiegel num mer 4, het oktobernummer, was het nog volop zomer. Voor veel mensen betekende dit genieten van zon, strand en zee. Ook op maritiem gebied viel er genoeg te be leven tijdens Sail de Ruyter, van 22 tot en met 25 augustus. De vlootschouw langs de Boulevards was iets om met plezier op terug te kijken. Nu beginnen we aan de herfst, een nieuw sei zoen en voor u ligt een nieuwe Den Spiegel. Er wordt nogal wat gevaren in deze afleve ring: van en naar de jachthaven, met beno digdheden naar grote en kleine schepen en we beleven een heuse muiterij. Het Cabinet der Godsaligheyt van Peter van Druenen is deel 8 in de serie Zichtbaar ver leden (Vlissingen 1315-2015). Van Druenen gaat in dit artikel in op enkele factoren die van invloed zijn geweest op de situatie dat veel inwoners van Vlissingen de strenge uit gangspunten van de contraremonstrantie aanhingen. Uitgangspunt voor deze aflevering is het boek Het Cabinet der Godsaligheyt van een Vlissingse apotheker, Bartholomeus Reyniersen. Jaques den Exter vertelt in Aan een goed eindje gemeerd over de geschiedenis van de jachthavens in Vlissingen. Hij baseert zich op het jubileumboek dat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan in 2009 is verschenen. Daarnaast verwerkt de auteur eigen onder zoeksresultaten en komt hij met persoonlijke herinneringen. De titel verwijst naar een in zeilerskringen wel gebruikt gezegde: aan een slecht eindje gemeerd zijn. Dit betekent niet veel goeds, immers als de lijn waaraan je bent afgemeerd slecht is, ligt je schip niet veilig. Voor het verhaal over het bedrijf Koolwijk Shipstores heb ik een aantal gesprekken ge voerd met Anton Koolwijk (1933). We heb ben het gehad over de geschiedenis van het bedrijf. Hoe zijn vader Anthonie Koolwijk be gon vanuit een winkel in de Walstraat, hoe het na de oorlog verder ging. Bij 90 jaar bezorgen aan boord gaat het om heel veel meer dan eten en drinken. Technische artikelen worden ook naar schepen gebracht. Spreekt voor zich dat er de nodige expertise wordt verlangd van werknemers in een bedrijf als dit. Flessenpost ontmaskert muiters van Ruud Paesie vertelt niet alleen een spannend en opmerkelijk verhaal, maar laat ook zien hoe het digitaliseren van krantencollecties bron nen toegankelijk maakt voor velen. Het ver haal over het schip de Lennie, geregistreerd in Canada begint in Antwerpen op 29 okto ber 1875. Ook over de scheepsjongen, de Nederlander Hendrik Trousselot heeft Ruud Paesie een en ander boven water weten te krijgen. Dan nieuws uit het Gemeentearchief en het muZEEum. In het Gemeentearchief is tot 1 november de tentoonstelling Kringen in het water. Leven rond het dok te zien. Het archief doet ook mee met de Zeedag die op 13 oktober in het rond het muZEEum wordt georganiseerd. Het is dan open van 13.00- 17.00 uur. Ook in het muZEEum is een nieuwe boeiende tentoonstelling: Water-Rijk. U leest erover in het muZEEumnieuws. De expositie is te zien tot en met 9 februari 2014. Nieuw is dat de kazematten tot eind oktober te bezoeken zijn door middel van rondleidingen! Deze starten bij het muZEEum. Waarschijnlijk is u de voorplaat van deze Spiegel al opgevallen. Wim Hofman heeft meerdere artikelen voor ons blad geschre ven. In 2006 hadden wij ter gelegenheid van zijn 65e verjaardag een aan hem gewijd nummer. Nu willen wij middels onze voorpa gina aandacht geven aan het feit dat Wim op 19 september jl. in het Letterkundig Museum Den Haag de Max Velthuijs-prijs heeft ont vangen van de Stichting P.C. Hooftprijs voor de Letterkunde. Wij feliciteren hem van harte daarmee! 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2013 | | pagina 4