vanuit de zuidelijke Nederlanden: Vlaan deren en Wallonië. Deze vluchtelingen hin gen het nieuwe calvinistische geloof aan dat in deze gebieden een veel grotere aanhang had dan in de Noordelijke Nederlanden, inclusief Zeeland, Zeeuws-Vlaanderen uit gezonderd. Ook de strijd van deze groep tegen de rooms-katholieke kerk en de Spaanse overheersing was er veel intenser. De Beeldenstorm van 1566 was begonnen in Vlaanderen, om precies te zijn op 19 fe bruari in het Scheldedorp Baasrode waar een groep calvinistische Antwerpenaren het interieur van de net gebouwde kerk ver nielde. In augustus van datzelfde jaar volg de Steenvoorde en van daaruit verspreidde de terreur zich via West-Vlaanderen naar Antwerpen en in minder heftige mate naar Zeeland en Holland. Het spreekt vanzelf dat de tegenmaatregelen van de Spanjaarden er ook niet om logen, met als gevolg een geweldspiraal die tienduizenden mensen het leven heeft gekost. Veel calvinisten vluchtten naar Zeeland en Holland waar de Spaanse repressie iets minder was dan in het zuiden. In dezelfde periode kwamen er ook nog eens grote groepen Franse calvi nisten naar de Noordelijke Nederlanden. Vlissingen was door haar ligging aan door gaand vaarwater een belangrijke plaats van aankomst voor de vluchtelingen. Velen ble ven er wonen en werken. De stad had om streeks 1500 een inwonertal van 2.000. In 1600 was dat gegroeid tot 5.000. Het aantal immigranten bedroeg 3.300, bijna het dub bele van het aantal inwoners van de stad in het begin van de eeuw. Aangenomen mag dus worden dat de groei voor het belang rijkste deel werd veroorzaakt door de im migrantenstromen. In de zeventiende eeuw zien we hetzelfde beeld: door de komst van nog eens bijna 4.000 nieuwe poorters groeide de stad naar 7.000 inwoners. In de ze getallen zijn ook de emigratie-, geboorte- en sterftecijfers opgenomen. De totale emi gratie vanuit het zuiden naar de Republiek bedroeg in deze periode ongeveer 150.000 personen. Procentueel behoorde Vlissingen daarmee tot de steden waar de meeste im migranten zich vestigden. De nadruk van de immigratie lag in het laatste kwart van de zestiende eeuw. Steden van herkomst waren onder andere Brugge, waarvandaan tussen 1575 en 1620, 60 mensen naar Vlissingen vluchtten, Gent (99 vluchte lingen), Oostende (108 vluchtelingen) en Antwerpen (121 vluchtelingen). Tot ongeveer 1580 werden ze vooral in de stad zelf opgevangen. Er kwamen buiten de stadspoorten nauwelijks nieuwe buurten en straten bij. Wel zal het aantal huizen bin nen de beschikbare ruimte wat zijn toege nomen, zoals op de strook land, noordelijk van de Gevangentoren, onderlangs de wes telijke zeedijk. Veel meer gebeurde er ech ter niet. Dit betekende dat de verdubbeling van het inwonertal tussen 1500 en 1580 volledig moest worden opgevangen bin nen de bestaande stadsgrenzen. Er werd in deze periode wel volop gebouwd, maar dat betrof voornamelijk de verdedigingswer ken van de stad. Vooral onder Maximiliaan van Bourgondië, heer en later markies van Vlissingen en Veere, werd er omstreeks 1550 flink geïnvesteerd in de stadsmuren en de versterkingen aan de zeezijde. Onder andere het Keizersbolwerk dateert uit deze periode. De inwoners van Vlissingen moes ten zelf maar uitzoeken hoe ze binnen de beschikbare vierkante meters een bestaan konden opbouwen en hun gezinnen in le ven moesten houden. Het moet overvol zijn geweest in de stad en vanuit dit perspec tief kunnen we nog beter begrijpen waarom de Vlissingers in 1572 in opstand kwamen, vooral omdat ze ook nog eens verplicht on derdak moesten verlenen aan de vele hon derden Spaanse manschappen die er op toezagen dat de Engelsen en de Fransen niet te dichtbij kwamen. Pas omstreeks 1580, dus ruim nadat Vlissingen zichzelf had bevrijd, werd een nieuw stadsdeel ge bouwd: aan de oostkant van de stad. De middeleeuwse stadswal werd de Walstraat en er ontstonden veel nieuwe straten, waar onder de nog steeds bestaande Palingstraat en Vlamingstraat. Aan de oostrand van deze wijk werden de Oosterhaven en de Dokhaven aangelegd met ruimte voor lijn banen en scheepswerven. Daaromheen kwamen een gracht en vestingwerken. Dat was nodig omdat de Republiek nog steeds Oktober 2013 5

Den Spiegel | 2013 | | pagina 7