Een wandeling, mnseumbezoek, pantsersehepen en Polen in Vlissingen Aaeke Verdonk-Roüenhiiis Nummer 1 van de nieuwe jaargang van Den Spiegel ligt hier voor u. Traditioneel pro beren wij dit nummer voor de feestdagen bij u te bezorgen. Alweer een jaar voorbij. Tijdens het samenstellen en drukklaar ma ken van deze aflevering raasden de eerste herfststormen over ons land. Na de prach tige zomer die we hadden was dat wel weer even wennen, maar elk seizoen heeft zo z'n mooie kanten. Wij hopen dat u plezier beleeft aan deze Spiegel. Er valt in ieder geval weer van alles te beleven. Om te beginnen neemt Peter van Druenen ons mee op een stads wandeling in 1716, die echter nu ook nog gemaakt kan worden. De auteur baseert zich in Doods en neringloos op het boek Walchersche Arcadia uit 1717 van Mattheus Gargon. Hierin maken een aantal personen een 'speelreisje' op Walcheren. Allerlei be zienswaardigheden die zij onderweg zien worden uitgebreid beschreven. Het oude stadhuis komt prominent in beeld, vandaar dat u de afbeelding hiervan op de voorpa gina aantreft. Dan is er een bezoek aan het muZEEum aan de Nieuwendijk voor een gesprek met de di recteur, mevrouw drs. Annelies Visser. Je be leeft wat in het muZEEum, zeker als het aan Annelies Visser en haar medewerkers ligt. In nummer 2 van Den Spiegel van het afgelo pen jaar heeft u al even kort met haar ken nis gemaakt, nu wat uitgebreider. Ze vertelt over haar visie, toekomstplannen en haar kijk op vrienden van het muZEEum. Ron van Maanen vertelt in Een Zeeuwse dreadnought 1912-1914? Over de ontwik keling van een bepaald type marineschip, waar men veel van verwachtte. Hoe een en ander zich ontwikkelde doet Van Maanen uitgebreid uit de doeken. Hij baseert zich onder andere op het archief van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Het werd een succes! De komst van Polen naar Vlissingen (1946-1948) van Jules Braat vertelt het verhaal hoe de KMS het gebrek aan vakbekwame arbeiders pro beerde op te lossen. Dit speelde na de Tweede Wereldoorlog, toen Vlissingen han den tekort kwam om de schade aan de stad te herstellen. Ook op de werf De Schelde was er personeelsgebrek, Jules Braat laat zien dat de komst van de Polen zowel voor de KMS als voor de Vlissingse samenleving een succes was. Tot slot het muZEEumnieuws, waarin Danielle Otten u weer op de hoogte brengt wat u in het muZEEum kunt verwachten. Dat het openstellen van de Kazematten deze zomer een succes was hebben vele Vrienden al ervaren. Ook het rondje van het muZEEum doet het goed! Kortom er is al tijd wel wat te beleven in het muZEEum. Rest mij nog u en de uwen namens de re dactie heel prettige dagen te wensen, veel warmte en licht in de donkere dagen rond Kerstmis. Voor het nieuwe jaar heel veel goeds, gezondheid en geluk! 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 12