PLAN VAN VLISSINGEN OPGENOMEN A? 17^0 I' .t/viS*!—,-' Plattegrond van Vlissingen uit 1750. Deze kaart geeft grotendeels de situatie aan zoals die was in 1716, het jaar van de wandeling. De witte lijn is de route van de wandeling. (Bron: Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische atlas, nr. 1713. NB: de witte lijn is door de auteur van dit artikel aangebracht) In noordelijke richting konden ze over het eiland kijken naar Middelburg, de dorpen, de hoven en de heerlijkheden, maar vooral naar het vele groen dat van het Walcheren in de achttiende eeuw een lustoord maakte, een echt Arkadia. Met dit woord beschre ven de oude Grieken en Romeinen hun ide ale landschappen vol bloemen, fruit, bos sen, helder water, vogelzang en eeuwige zomers. Mattheus Gargon, die in 1661 was geboren in Haarlem en pas sinds 1702 op Walcheren woonde, eerst in Serooskerke en vanaf 1707 in Vlissingen, had veel op met het eiland! Het gezelschap kon vanaf deze hoge positie ook het Molenwater overzien dat via een ondergronds kanaaltje in ver binding stond met de havens in de binnen stad en dus ook met de zee waardoor de getijdenstroom kon zorgen voor de aandrij ving van de zaagmolen die op de stadswal stond. Die zelfde stroom zorgde er ook twee keer per dag voor dat de havens werden doorgespoeld. Zuidwaarts zagen ze de bin nenstad en dat leverde een indrukwekkend beeld op, vooral door de vele torens van de kerken, het stadhuis en andere belang rijke gebouwen, afgewisseld met de masten van schepen die in de havens waren afge meerd. En dat zouden ze nu allemaal gaan bezoeken! De zes klommen snel weer naar beneden en vervolgden via de Westdijk, het pad dat onderlangs de wallen liep, hun wandeling. Ze kwamen langs de twee to rens van de vroegere Westpoort die in de tweede helft van de zestiende eeuw haar functie als stadstoegang had verloren toen de grens van Vlissingen naar het noorden werd verlegd en de Middelburgse Poort in gebruik werd genomen. De torens van de Westpoort dienden in 1716 nog wel als ge vangenis en kruitmagazijn. 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 16