Wilt u de wandeling van Gargon ook maken? Hoewel Vlissingen sinds 1716 verschillende keren zwaar is gebombardeerd en er niet zo heel veel is terug te vinden uit die tijd, is het met behulp van wat fantasie nog goed mo gelijk om ongeveer dezelfde wandeling te maken. Dat komt omdat er in het stratenplan van Vlissingen weinig is veranderd sinds het begin van de achttiende eeuw. Veel van de gebouwen die de zes reizigers zagen, zijn er natuurlijk niet meer. Daar staat tegenover dat de vestingwerken aan de zeezijde in 1716 dezelfde loop hadden als Boulevard de Ruyter nu en dat de havens die ze passeerden er op één na (de Pottenkade) nog allemaal zijn. Dit is de route die ze volgden, vertaald naar de tegenwoordige straatnamen: Het beste kunt u starten bij Cinecity aan de Spuikomweg. Steek de Coosje Buskenstraat over en loop de Spuistraat in. Dan rechtsaf naar de Gasthuisstraat. Die volgt u onge veer 500 meter, totdat u bij de trap in de Westpoortflat komt. Deze trap komt uit op Boulevard de Ruyer, bij de Gevangentoren. Ga linksaf de Boulevard op en loop door tot aan het Leugenaarshoofd waar het standbeeld van Frans Naerebout staat. Loop terug naar de trap in de Westpoortflat en ga weer naar beneden. Ga rechtsaf de Gasthuisstraat in en neem de eerste straat links: de Westerstraat. Loop alsmaar rechtdoor, totdat u via de Grote markt en de Breestraat op het Bellamypark staat. Ga rechtsaf en loop na het Beursgebouw de oprit op, naar het standbeeld van Michiel de Ruyter. Keer terug naar het Beursgebouw en sla rechtsaf de Nieuwendijk op. Loop naar de Zeilmarkt en dan linksaf, via de Wilhelminastraat, naar het dokje van Perry. Ga rechtsaf de Houtkade op, richting de Koningsbrug. Aan het eind van de brug bent u aangekomen op het punt waar Gargon zijn hoofdrolspelers door de Rammekenspoort liet lopen om weer te kunnen instappen in de speelwagen en hun weg te vervolgen naar Middelburg. Over de auteur: PETER VAN DRCIENEN (1952) is historicus en zeker niet in de laatste plaats, Vlissinger. Hij werkt momenteel aan het gedenkboek 'Vlissingen 700jaar'. 10 Den Spiegel Bronnen - Abrahamsen, I., Kronyk Register der voornaamste kerkelijke en wereldlijke geschiedenissen van 't be gin der wereld tot 1784 opkomst 6 steden Zeeland van 950 tot 1787 (Middelburg, 1717) Qargon, M., Walcherse Arkadia, deel I en II (Leiden, 1717) Gemeentearchief Vlissingen - Grol, H.G. van, De geschiedenis der oude havens van Vlissingen (Vlissingen, 1931) - Meertens, P.J., 'De Walcherse Arkadia' in: Linger, W.S. e.a. Archief. Vroegere en latere medede lingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland. Uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1956. (Middelburg, 1956) - Nagtglas, F., Levensberichten van Zeeuwen, deel I (Middelburg, 1890) - Paesie, R., Lorrendrayen op Africa. De Illegale goe deren- en slavenhandel op West-Afrika tijdens het achttiende-eeuwse handelsmonopolie van de West- Indische Compagnie, 1700-1734. (Leiden, 2008) - Schutte, G.J., 'De Republiek der Verenigde Nederlanden, 1702-1780' in: I. Schöffer, H. van der Wee en J.A. Bornewasser, De lage landen van 1500 tot 1780 (Amsterdam, 1985) Linger, W.S. en J.J. Westendorp Boerma, 'De steden van Zeeland' in: Archief. Vroegere en latere mede delingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland, uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1955 (Middelburg, 1955) Verhees-Van Meer, J.Th.H., De Zeeuwse kaapvaart gedurende de Spaanse successieoorlog 1702-1713 (Middelburg, 1986) Vrolikhert, G., Vlissingsche Kerkhemel, ofte Levens- beschryving van alle de hervormde Leeraren, die sedert den Afval van Spanjen 1572, tot op dezen tyd, in de Nederduytsche Kerke van Vlissingen ge- arbeydt hebben, waar by komen de lysten van alle de Engelsche en Walsche Leeraren dier stad; als ook der genen, die in alle de Zeeuwsche steden, en te Dordregt, in de Latynsche tale onderwezen hebben (Vlissingen, 1758) Winkelman, H.P., Geschiedkundige plaatsbeschrij ving van Vlissingen (Vlissingen, 1873)

Den Spiegel | 2014 | | pagina 20