de Vlissingers. Zij kunnen trots zijn op heel veel: hun muZEEum, Vlissingen zelf. Trots op de eigen regio, dat mag best! Omgaan met dat openstaan naar derden moet goed en verantwoord gebeuren. Er moet wel een bepaald niveau worden behouden. De zui vere beleving blijft voorop staan: hoe was het, hoe is het. In dit alles is een duidelijke rol weggelegd voor de Vrienden van het muZEEum. Zij zijn als het ware de ambassadeurs! Vrienden helpen elkaar en de museumvrienden kun nen hun museum promoten, vandaar de term ambassadeurschap! Waar vind je el kaar dan? Een goede wisselwerking zou zijn het op elkaar afstemmen van activiteiten, van plannen. Het komen tot een soort jaar plan. Daarnaast is er de geldelijke onder steuning, niet alleen voor aanvulling van de collectie, maar ook voor bijvoorbeeld het ontwikkelen van nieuwe plannen. Zo heeft de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen ook een behoorlijke geldelijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de plannen voor de Kazematten. Vrienden doen vrijwilligerswerk, als rond leider, het geven van stadswandelingen, digitaliseren van allerlei zaken. Ook assisteren zij bij evenementen als de ZEEdag en soms bij de voorbereidin gen van tentoonstellingen. Toch blijft dat ambassadeurschap een thema, vriend van het muZEEum uit overtui ging! Terugkerend onderwerp van gesprek is het mobiliseren van vrijwilligers op een goede manier: mensen voor al lerlei deelgebieden en dan goed ge structureerd. Op het gebied van edu catie is ook nog wel het een en ander te doen. Geld blijft een knelpunt, daar hoeven we het niet expliciet over te hebben, dat is wel bekend. Scholen gratis toelaten is niet meer aan de orde. Bezoekers moeten geld in bren gen. Wel hebben we nog wat zitten brainstormen over wat nog mogelijk is aan kinderactiviteiten. Daar ligt een enorm breed terrein aan mogelijkhe den en het hoeft niet altijd zo kostbaar (Foto: te zijn om die te verwezenlijken. Ook hier kan weer gekeken worden of er samenwer king met derden mogelijk is: die blik naar buiten die Visser zo belangrijk vindt. Tot besluit komen nog even de kernwoor den aan bod die Annelies Visser bij haar aantreden als directeur gebruikte voor wat betreft de verdere ontwikkeling van het muZEEum: dynamisch, vernieuwend, spannend en verrassend. Deze begrippen slaan niet alleen op hoe een museum moet zijn, maar ook hoe de medewerkers en be leidsmakers een en ander aanpakken. Het enthousiasme van Annelies Visser werkt in ieder geval aanstekelijk, wat haar betreft gaat er morgen een leger ambassadeurs de straat op. Annelies spoedt zich na ons gesprek naar een volgende afspraak en ik waag me de storm in, onderweg langs de Vlissingse wa terkant. Ook een hele beleving! Over de auteur: AAFKE VERDONK-RODEMHÜIS (1948), geboren in Vlissingen, geboeid door ma ritieme historie en de geschiedenis van Vlissingen. muZEEum) Januari 2014 13

Den Spiegel | 2014 | | pagina 23