antwoordden, dat hen niet bekend was of de plannen tot vestiging van 500 Pools ex- marinepersoneel in Vlissingen zouden door gaan. Wel was bekend, dat uit het Poolse leger in Duitsland 125 man voor de Schelde waren aangewezen. Ook daarover was geen overleg gepleegd met B en W. B en W gaven aan liever 1000 woningen te bouwen om Nederlandse arbeiders te huisvesten. Als Nederlandse arbeiders niet in barakken wilden worden ondergebracht dan waren Polen de oplossing. Die had men liever dan geïnterneerde politieke de linquenten. Van Poelje wees op de consequenties van de komst van Polen en vroeg deze zaak eerst aan de raad voor te leggen. Hij maande tot voorzichtigheid en stelde voor er bij de KMS- directie op aan te dringen de tewerkstelling van Polen nog eens te heroverwegen. Het eerste contingent Medio december 1946 arriveerde een con tingent van 64 Polen vanuit Duitsland in Vlissingen. Het waren allen ex-militairen, die aan de bevrijding van Nederland had den deelgenomen en die een verblijfsver gunning hadden gekregen. Enkele dagen later meldden zich nog acht Polen zonder vergunning bij de commissaris van Politie in Vlissingen. Zij waren bij de grenspost Glanerbrug tegengehouden maar na over leg met Justitie ook toegelaten. Allen tra den in dienst van de KMS die werkvergun ningen voor hen aanvroeg. Huisvesting De Polen werden ondergebracht in twee panden aan de Houtkade, pension De Starter in de Paul Krugerstraat en later in een gebouw aan de Koningsweg. Dat laat ste werd door de beschildering met zilver- verf al snel de Zilverpool genoemd. Vooral dat laatste gebouw had een be langrijke functie: daar werd vergaderd, gefeest en gesport, er was ook een biblio theek met ongeveer 500 Poolse boeken en Nederlandse en Engelse pockets. Toen de KMS-directie medio 1953 besloot de Zilverpool (en ook De Starter) te sluiten, Pools pension 'De Starter' in de Paul Krugerstraat, 1953. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Januari 2014 23

Den Spiegel | 2014 | | pagina 33