waren de bewoners onaangenaam verrast. Zij stuurden een petitie naar de directie met het verzoek het besluit te heroverwegen. Dit had resultaat, de sluiting ging niet door. Het was echter uitstel, geen afstel, eind 1957 ging het gebouw alsnog tegen de vlakte. Voor vergaderingen moest toen worden uit geweken naar restaurant Delta, het Ariens gebouw, hotel Maldegem. Inburgering Daar stond je dan als Pool in Vlissingen, zie maar datje er komt....een vreemd land, een stad die half in puin lag, een taal die je niet verstond, een nieuwe werkplek en een oorlogsverleden. Tegenwoordig zijn er taal- en inburgeringscursussen, toen niet, alles moest op eigen kracht gebeuren. Toch lukte het deze mensen zich een plaats in de Vlissingse gemeenschap te veroveren, vooral zij die met een Nederlandse vrouw trouwden. Natuurlijk beviel het niet iedereen, sommi gen vertrokken na korte of langere tijd naar de mijnen of naar het buitenland. Velen zijn echter in Vlissingen gebleven en echte Vlissingers geworden. Na verloop van tijd vroegen sommigen de Nederlandse natio naliteit aan, een bewijs dat zij zich in ons land op hun plaats voelden. Aandacht De Vlissingse bevolking schonk weinig aandacht aan de komst van de Polen. Die had wel iets anders aan het hoofd: wanneer wordt mijn woning hersteld, hoe kom ik aan nieuwe kleding, wanneer wordt de voed selrantsoenering opgeheven, moet onze zoon naar Indië enz.? Ook in de PZC werd niets over de nieuwkomers gepubliceerd. Het communistische dagblad De Waarheid plaatste een kort bericht onder de kop: 'Poolse fascisten in dienst van de Schelde' maar ging er niet nader op in. In het personeelsorgaan van de KMS van december 1946 stond in het Nederlands en Pools een kort welkom en een bliksemin- terview in De Starter. Daarin vertelde een woordvoerder dat allen meegedaan hadden aan de bevrijding van Nederland, dat zij - op vier na - ongehuwd en gelovig katholiek waren. Hoewel niet allemaal vaklieden, wa ren zij dankbaar op de KMS te kunnen gaan werken. Waarom niet terug naar Polen? Omdat zij niet onder een communistisch bewind wil den leven, vrouw en kinderen verloren had den of hun kameraden niet konden missen, daarom! Zij brachten vreemde namen mee zo als Buchalski, Tobolski, Jaskolski en voornamen als Stanislaw, Tadeusz en Wladyslaw, dat was wel even wennen voor de Vlissingers. 'Engelse' Polen Het eerste contingent was bij lange na niet genoeg om het personeelstekort bij de KMS op te lossen. Men wilde ook nog graag Polen in Engeland werven. De onder handelingen daarover verliepen moeizaam. Verschillende Haagse instanties bemoei den zich er mee, maar onduidelijk bleef wie werkelijk invloed kon uitoefenen. Wel gingen directeur Smit en de bedrijfsarts in januari 1947 naar Londen en selecteerden alvast 350 man. Begin februari 1947 overlegden enkele ambtenaren van het Ministerie van Sociale Zaken in Londen met de British Authority for the Resettlement of Polish soldiers. Aan de orde kwamen leeftijd, keuring, burgerlijke staat, loon en de status van de Polen in Nederland. Ook zaken als een eventueel strafblad werden besproken en iedere sollicitant moest een vragenformu lier invullen. Het resultaat was dat in de loop van 1947 nog een aantal Polen naar Vlissingen kwam. Een exact aantal is niet bekend, aangeno men kan worden dat eind 1947 ongeveer 150 Polen bij de KMS werkten. In 1948 ar riveerde nog 63 man afkomstig uit bewa kingseenheden van het Amerikaanse leger. Uen Spiegel 24

Den Spiegel | 2014 | | pagina 34