Vreemdelingendienst De komst van de Polen betekende flink wat werk voor de Vreemdelingendienst van de politie. Van elke Pool werd een kaart bijge houden waarop de personalia werden ge registreerd, het nummer van zijn paspoort, verblijfsvergunning en de nationaliteit. Sommigen waren staatloos, anderen waren in het bezit van vooroorlogse paspoorten of documenten afgegeven door de Poolse re gering in Londen. Die werden medio 1947 door de regering van de Volksrepubliek Polen ongeldig verklaard. In het algemeen werden problemen tot tevredenheid opgelost. Toen adjudant Kopmels van de Vreemdelingendienst in 1973 met pensioen ging werd hem dan ook door de oudstrijders een onderscheiding uitgereikt. Poolse verenigingen In Vlissingen waren aanvankelijk twee Poolse verenigingen actief de Vereniging van Poolse Oud-strijders en de Katholieke Poolse Vereniging. De laatste organiseerde nog wel eens feestavonden, waarover la ter meer. (literaard stond het de Polen vrij om lid te worden van Nederlandse clubs en verenigingen, waar in de loop van tijd dan ook gebruik van werd gemaakt. In januari 1952 werd in een bijzondere ver gadering van de Katholieke Vereniging be sloten de afdeling Vlissingen op te heffen en zich aan te sluiten bij de Vereniging van Poolse Oud-strijders. De reden van deze stap is niet bekend. Ir. J. Minkiewicz Deze naam mag in dit artikel niet ont breken. Jozef Minkiewicz werd op 10 juni 1904 in Wilna geboren. Hij behaalde aan de Polytechnische School in Warschau de ingenieurstitel en volgde daarna een oplei ding tot marineofficier. Namens de Poolse Onderzeedienst werd hij in 1936 in Vlissingen geplaatst waar hij toezicht hield op de bouw van de onder zeeër Orzel. Bij het uitbreken van de oorlog diende hij op de onderzeeër Sep waarmee hij naar Zweden uitweek en werd geïnter neerd. In 1947 kwam hij naar Vlissingen en trad in dienst van de KMS waar hij in 1969 als hoofdingenieur werd gepensioneerd. Hij heeft zich bijzonder voor zijn landgenoten ingespannen en was onder andere voor zitter van de Vereniging van Poolse Oud strijders. Na zijn overlijden in 1973 werd hij op het Poolse ereveld in Axel begraven. De rooms-katholieke kerk De meeste Polen zijn trouwe katholieken, de Vlissingse parochie kreeg er dan ook flink wat leden bij, kapelaan Kampschoer had het er maar druk mee. In juni 1947 kwam de pauselijke internun tius Mgr. Paolo Giobbe naar De Schelde. Hij bezocht de Willem Ruys en ging daarna naar de Scheldehal waar de Polen bijeen waren. In zijn Franse toespraak bracht hij hulde aan het Poolse leger en Poolse geest waarin het christendom diep is geworteld. Hij wekte op mee te werken aan de weder opbouw van ons land. Nadat zijn rede door een tolk vertaald was, sprak de internuntius met een aantal Polen. Ook burgemeester Kolff was bij de bijeenkomst aanwezig. In 1949 was er weer hoog bezoek. De oud hoofdaalmoezenier bij het vrije Poolse le ger, Josef Gawlina bezocht zijn mannen. Arie Smit en de r.k.-geestelijkheid van Vlissingen boden hem in het Wooldhuis een lunch aan. Daarbij waren ook aanwe zig gedeputeerde Mes, burgemeester Kolff, oud gezantschapsraad Sroczinski en pater Ephraim. Gawlina prees de directie van de KMS en de geestelijkheid van Vlissingen voor het werk dat zij voor zijn landgeno ten deden, ook diende hij enkele Polen het Heilig Vormsel toe. Na een bezoek aan de Scheldewerf ging het gezelschap naar de Poolse club waar ir. Minkiewicz een toespraak hield. De bij eenkomst werd besloten met volkslied 'Jeszcze Polska nie zginela - Nog is Polen niet verloren'. In september 1949 was er een speciale mis in de r.k.-kerk aan de Singel ter herden- Januari 2014 25

Den Spiegel | 2014 | | pagina 35