Bezoek van Monseigneur Joseph Gawlina aan Vlissingen op 3 september 1949, verwelkomd door gedeputeerde Mr. Dr. A.J.J.M. Mes. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) king van de Duitse en Russische aanval op Polen in 1939. Daarbij werd gebeden voor de gesneuvelde Poolse soldaten en de con centratiekampslachtoffers. Clubhuis Ook op het gebied van ontspanning nam de r.k.-kerk nogal eens het voortouw. Op de plek van de vroegere Jacobuskerk in de Wilhelminastraat werd in november 1947 een Pools clubhuis geopend, ook het cen trum van de Pools-Nederlandse vrienden club. Kapelaan Kampschoer hield de openings speech en wees er op dat het gebouw meer was dan een kantine, het was een tehuis waar de Polen zich thuis zouden kunnen voelen. Onder de aanwezigen waren de di rectieleden Smit en Wesseling van de KMS, welk bedrijf had bijgedragen aan de tot standkoming van het gebouw. Nadat pastoor Poppen het gebouw had in gezegend, sprak de heer Smit. Kern van zijn rede was: uw vaderland kunnen wij u niet teruggeven, maar wel een gebouw waar u thuis zult zijn. Aan het einde van de avond bedankte ir. Minkiewicz alle aanwezigen voor hun bij drage aan de totstandkoming van het te huis. Tijdens de avond vertoonde fotograaf Dert enkele films en waren er de nodige con sumpties...! Vervelende incidenten Af en toe waren er incidenten. In maart 1949 ontstond bij het uitgaan van de Vlissingse cafés een vechtpartij tussen een Vlissinger en enkele Polen, waarbij de eer ste bewusteloos werd geslagen. De politie wist de daders op te sporen en aan te hou den. 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 36