In april was het weer raak. Bij een ruzie in een automatiek trok een Pool een mes. Men wist hem dit te ontfutselen waarbij de Pool zijn hand verwondde en door een dok ter behandeld moest worden. Ook in oktober was het knokken geblazen, toen in de Walstraat. De politie moest in grijpen bij een vechtpartij tussen Polen en Vlissingers waarbij enkele gewonden vie len. In 1951 werd een Pool veroordeeld tot 25.- boete of tien dagen hechtenis we gens het stelen van lood op de KMS. Het betreft uitzonderingen, over het geheel ge nomen hebben de Vlissingse Polen zich uit stekend gedragen. Ook ongevallen kwamen voor. Eind de cember 1949 was Z. Bukraba op het Franse schip Carimaré balken aan het hijsen. Hij kreeg de lus van het hijstouw om zijn been waardoor hij z'n evenwicht verloor. De on gelukkige viel 13 meter omlaag en was op slag dood. Voor de Poolse kolonie een triest oudjaar. Een aantal jaren later kreeg een Pool een duw van een slingerende kabel. Ook hij viel in het ruim en moest met pijn in benen en rug naar het St. Josephziekenhuis worden gebracht. Ontspanning Het was niet alleen werken geblazen, er was ook tijd voor ontspanning. Door de Pools Katholieke Vereniging werden in het Scheldekwartier avonden georganiseerd. Op een avond in februari 1950 was de au teur van dit artikel een van de aanwezigen. Er werd geopend met een polonaise van Chopin, verder werd de avond gevuld met sketches, Poolse liederen en dansen, tan go's, Zwitserse volksliederen, oriëntaalse dansen enz. Aan het slot werd de Poolse volksdans Krakowiak uitgevoerd. Alles werd op vlotte manier gebracht, je werd en kele uren ondergedompeld in een exotische sfeer. Ten bate van invalide Poolse oud-strij ders werd in oktober in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal een pianoconcert gegeven door pianist Henryk Mierowski. Een jaar later was het opnieuw feest. Weer Poolse liederen en dansen, maar ook sket ches en liederen in het Nederlands, uitge voerd door Polen. Deze mensen presteer den het om in vier jaar het Nederlands te beheersen, geweldig! In 1954 werd een actie gehouden ten bate van Poolse kinderen die in Duitsland in op vangkampen zaten. In de Zilverpool was daartoe door de Vereniging van Poolse Oud-strijders een comité opgericht, dat een avond met verloting organiseerde. Daar werd aan meegewerkt door de Poolse to neelgroep Polonia uit Breda. Kerst/Nieuwjaar/Gedenkdagen Vanzelfsprekend werden die gevierd. In de beginjaren werd kerst gevierd in de Zilverpool met een feestelijke vigilie. Na enkele toespraken werd dan de 'oplatek' (een soort ouwel) gebroken en wenste men elkaar het beste. Ook werden Poolse en Nederlandse kerstliederen gezongen. Natuurlijk werden de kinderen niet verge ten. Voor hen was er meestal een aparte viering waarbij getrakteerd werd op cho colademelk en gebak. Tijdens de avond kwam de kerstman met voor ieder kind een verrassing. Ook Poolse nationale feestdagen werden niet vergeten bijvoorbeeld de herdenking van de Constitutie van 3 mei 1791 waarin het ideaal van nationale zelfstandigheid, orde en recht benadrukt werd. Op een van die herdenkingen werd door alle aanwezi gen een protestnota ondertekend tegen de felle aanvallen op de r.k.-kerk in commu nistisch Polen. Heel belangrijk was 11 november, de dag waarop in 1918 de onafhankelijkheid van Polen hersteld werd. De heer Minkiewicz hield dan een herdenkingsrede, na afloop zat men gezellig bij elkaar. Betekenis voor de samenleving Wat hebben de Polen voor Vlissingen be tekend? Is het oordeel positief of negatief? In 1957 oordeelde burgemeester Kolff als volgt: 'vooral in het begin was het voor hen Januari 2014 27

Den Spiegel | 2014 | | pagina 37