Een verbouwing van zwart naar wit De renovatie van het mailschip Andes tot cruiseliner in Vlissingen Cor Heijkoop Eind november 1959 arriveerde het Britse mailschip Andes bij de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen voor een omvangrijke verbouwing. Het trans-Atlantische passagiersvervoer was door de toenemende concurrentie van de luchtvaart sterk teruggelopen. Veel rederijen zochten hun heil in de cruisevaart om hun schepen nog enigszins kostendekkend te kunnen exploiteren. Alleen stelde een cruisepassagier andere eisen aan een verblijf aan boord en dus moesten deze schepen worden gemoderniseerd. Dit laatste leidde tot verregaande investeringen voor de trans-Atlantische rederijen. De aanpassingen van de Andes in Vlis singen omvatte grotere en luxere hutten, een zwembad, bioscoop en vooral meer mogelijkheden tot vertier. De Zeeuwse werf had na een zware con currentieslag en ondanks protesten van de Britse vakbonden de omvangrijke ver bouwing van het mailschip in de wacht ge sleept. Het was voor De Schelde, die als werf veel faam had verworven met de bouw en in richting van passagiersschepen, de laatste opdracht voor werkzaamheden aan een groot passagiersschip. Dus haalde men alle vakmanschap uit de kast en het lukte om de verbouwing tot een succes te maken. Het schip kwam binnen met een zwarte romp en vertrok met een hagelwitte romp en opbouw weer naar zee. Een verbouwing dus van zwart naar wit. In 1839 werd in Londen de Royal Mail Steam Packet Compagny opgericht met lijndien sten naar het Caraibische gebied en Zuid- Amerika. In 1932 legde de oude rederij het loodje, maar met nieuwe investeerders ging het bedrijf door als Royal Mail Lines Ltd. en De Andes komt aan in Vlissingen, met zwarte romp en gesleept door de stationssleepboot Scaldis. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 18