kon verspreiden door ventilatiekokers en dat leidde tot nieuwe inzichten. De bedrijfs brandweer hield van nu af aan dagelijks toezicht bij de werkzaamheden, die voor spoedig verliepen. Maandag 30 mei was de grote dag, de Andes werd verhaald naar de binnenhaven en de volgende dag vertrok het schip, on der grote belangstelling uit Vlissingen een nieuwe toekomst tegemoet. Het schip was op tijd afgeleverd! De Andes was nu hagelwit en geheel in cruise-stijl omgetoverd in Vlissingen, tot volle tevredenheid van de opdrachtgever. De laatste jaren van de Andes Na de grote renovatie bij de Scheldewerf voer het schip vele jaren succesvol als cruiseliner over de hele wereld. Vooral de 'Sunshine Cruises' in de Middellandse Zee waren erg populair. In 1968 stond de rederij voor een grote be slissing. Nieuwe veiligheidsregels, die na een aantal grote incidenten verplicht waren gesteld, noopten tot nieuwe omvangrijke aanpassingen. Ook voortstuwingsperikelen die bij de cruises aan het licht waren geko men moesten verholpen worden. Gezien de grote populariteit van het schip bij vele passagiers besloot de rederij nog een maal een verbouwing uit te voeren. Na twin tig jaar verscheen de Andes weer in Belfast, waar het allemaal begonnen was. Echter de harde realiteit van de kosten bij oplopende prijsstijgingen aan het eind van de jaren zestig, noopte de directie van de Royal Mail Lines, met pijn in het hart te beslissen om de Andes uit de vaart te nemen. Op 13 november 1970 maakte de rederij bekend de Andes terug te trekken uit de Cruisevaart. Op 4 mei 1971 arriveerde de voormalige 'Queen of the South Atlantic' voor de laatste maal in Southampton. Het schip werd vervolgens voor een bedrag van 325.000 pound aan een Belgische slo per verkocht. De sloperij zat in Gent en dus kwam de Andes voor de laatste maal langs Vlissingen en blies aan aantal malen op de scheepsfluit als eerbetoon aan de noeste werkers van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde'. Voor vele Vlissingers was het einde van de Andes nog een laatste kans om op de sloopwerf in Gent nog wat van het 'be roemde' eiken en teakhout te bemachtigen. Oude tijden herleefden. Over de auteur: COR HEIJKOOPis onderzoeker en pu blicist. Er zijn meerdere boeken van zijn hand verschenen. Als cruiseschip op weg naar zee. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert) Bronnen: - Archief: Cor Heijkoop, Middelburg - Ships Monthly, may 2007 - Stadsarchief Vlissingen: Archief Koninklijke Maatschappij De Schelde. Dossier 214/834. - Met dank aan A.J. Simpelaar, Terneuzen. April 2014 15

Den Spiegel | 2014 | | pagina 21