Het Ritthemse deel van de Schroeweg kreeg de naam Bosschaartsweg in de tweede helft van de negentiende eeuw. De 4 km lange Zuidersluiswatergang, gegraven in 1853 ter verbetering van de afwatering, had de Bosschaartsweg in tweeën gesplitst. Begin jaren 50 van de 20e eeuw vervalt het meest westelijke deel van de Bosschaartsweg. Het oostelijke deel wordt aangesloten op een nieuwe weg, de Zaaihoekweg (nu Landbouwweg). Na de verbreding van de A58 wordt de verbindingsweg die bij de verkaveling was aangelegd opgeheven. Deze weg wordt in 1976 vervangen door het nieuwe viaduct Welzinge over de A58. Op 28 februari 1969 wijzigt de gemeente Vlissingen de adressen Schroeweg 122 (later gesloopt) en Schroeweg 124 ('t Hof Welzinge) in Middelburgse Schroeweg 122 en 124. De boerderijen en de weg liggen sinds 1966 in de gemeente Middelburg, 't Hof Welzinge heeft tegenwoordig het adres Oude Schroeweg 124 in Nieuw- en Sint Joosland, gemeente Middelburg. Rondeputweg (Souburg en Ritthem): De Herverkavelingscommissie vindt in 1948 en 1950 de naam Rondeputweg de beste benaming voor de weg tussen het Ronde Putje en de Westelijke Watergang. De naam kon gebruikt worden, omdat de voorma lige Rondeputweg achter Vluchtenburg niet meer zou terugkomen in het wegenplan. De commissie wilde wegen op Walcheren met dezelfde naam zoveel mogelijk ver mijden, dus Schroeweg in Souburg zou Rondeputweg worden. Het advies van de commissie is nooit overgenomen door de gemeenteraad van Souburg; daar behoudt de Schroeweg zijn naam. De gemeente zet in 1954 op haar grondgebied borden neer met de naam Schroeweg. In de gemeente Ritthem wordt ter hoogte van Schoneveld de doorgaande weg be gin jaren 50 verlegd via de Moeringsche Wegeling in de richting van de Westelijke Watergang. Deze weg met slechts één boerderij gaat, conform het advies, Ronde putweg heten. Op 28 februari 1969 wordt het adres Rondeputweg 111 gewijzigd in Schroeweg 1. De hele weg van de Esdoornstraat tot aan de watergang heet dan Schroeweg en de naam Rondeputweg verdwijnt van de kaart. Rondeputweg (Souburg) (komt niet voor op de Herverkavelingskaart): De Rondeputweg liep vóór de herverkaveling van het Ronde Putje achterlangs Vluchtenburg en vervol gens met een haakse bocht naar het ver dwenen deel van de Donkereweg. Het hele tracé is na de verkaveling verdwenen. Moeringweg: De namen Moeringscheweg I en Moeringscheweg II worden na de ver kaveling geschrapt. Op de kaart uit 1948 wordt de naam Moeringweg voorgesteld voor een nieuwe weg. Ritthem gaat twee jaar later akkoord met de naam. De weg loopt tot de herindeling in juli 1966 in de gemeenten Middelburg en Ritthem. De Wet tot gemeentelijke herindeling van Walcheren uit 1966 noemt de weg al Moeringwegde gemeente Ritthem vermeldt de Moeringweg echter niet in haar lijst van straatnamen in 1956 en 1965. Op 28 februari 1969 besluit Vlissingen Schroeweg 120 om te dopen in Moeringweg 1. Pas in de jaren 70 wordt er een brug aangelegd over de watergang die de Schroeweg en de Moeringweg met el kaar verbindt. Reijersweg: Heette oorspronkelijk Reijers- wegeling en begon bij Klein Abeele. Bij de herverkaveling wordt de doodlopende weg doorgetrokken in zuidoostelijke richting. Er wordt ook een zijweg aangelegd die de commissie op de kaart Engelenburgweg noemt, naar een verdwenen hofstede aan de Middelburgsestraat. In de Souburgse notulen van 25 maart 1954 staat dat een verkavelingsweg van de Middelburgsestraat naar het voormalige Polderpad II nog geen naam heeft gekregen. Het Ritthemse ge deelte van de nieuwe verkavelingsweg heet dan al Reijerswegeling. De gemeente Oost en West-Souburg besluit de weg Reijersweg te noemen. Ritthem zal worden gevraagd zijn deel ook Reijersweg te noemen. Welzingseweg: Begint op de wegenlegger van 1940 bij de Dorpsweg en maakt ge- 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 26