Noordloodweg I en Noordloodweg II: De kaart uit 1948 vermeldt de wegen, lopende vanaf de Loodweg in noordelijke richting niet meer. De grensweg Noordloodweg I ten westen van de Zuidersluiswatergang liep tot de Polderweg. Noordloodweg II ten oosten van de watergang heeft 4 haakse bochten. Beide wegen zijn opgeheven. Molenweg: In de Kadastrale Atlas Moolweg genoemd. Rond het Koopmansvoetpad (toen Steenen Voetpadt of Steene Padtje) vinden we in de 19e eeuw ook Moolhoek en Moolwegeling. De provincie noemt de weg in de 19e en 20e eeuw consequent de Molenweg, zoals in een bestek uit 1857: 'Plan eener brug over de Oost-Souburgsche sprink in den Molenweg'. Ook de wegenleg ger van 1885, opgesteld door B&W en vast gesteld door GS, spreekt van de Molenweg. De bijnaam was Puypesweg, waarschijnlijk genoemd naar Aarnout Puype, de boer die in de jaren 20 van de 19e eeuw een boom gaard, tuin, weiland, huis en erf had aan het begin van de weg. De Moolweg liep uit op de Donkereweg. In 1937 staat op de we genlegger opnieuw de naam Molenweg en de naam Moolweg wordt daarna niet meer aangetroffen in de kranten. De kronkelende weg is bij de herverkaveling rechtgetrok ken. Tijdens de gemeenteraadsvergadering op 26 juni 1953 vraagt M. Pierens, gemeen teraadslid en destijds wonende aan de Zaalhoekweg 4 (nu Burg. Stemerdinglaan 141) of er twee wegen in Souburg zijn met de naam Zaaihoekweg. De notulist schrijft: 'Volgens de ruilverkaveling zou de weg waar de heer Pierens aan woont Molenweg heten en is er een andere weg die Zaaihoekweg heet'. Er wordt onderzoek gedaan naar de naamgeving en op 1 september 1953 be sluit de gemeenteraad om de Zaaihoekweg lopende vanaf de Ritthemsestraat tot aan de Molenweg de naam Molenweg te ge ven. De nieuwe verkavelingsweg ten oos ten van de ontworpen rijksweg krijgt de naam Zaaihoekweg. Deze naam had de Herverkavelingsdienst in 1950 al voor gesteld. Op 31 maart 1954 besluit de ge meenteraad de naam Molenweg voor het resterende gedeelte van de Molenweg te handhaven. Het stuk Molenweg van de Ritthemsestraat tot aan de begraafplaats heeft slechts 17 jaar die naam gedragen. Het wordt op 8 april 1970 omgedoopt tot Burgemeester Stemerdinglaan en tegelijker tijd vindt er een omnummering plaats. De gemeente Vlissingen voert het raadsbesluit van 28 januari 1966 van de voormalige ge meenteraad van Souburg niet uit. Daarin staat dat het wegdeel Ritthemsestraat- Oranjeplein Burgemeester ter Haar Romeny- laan genoemd zal worden. Donkereweg: Sinds de ruilverkaveling is het overgebleven deel van de Donkereweg van de Ritthemsestraat (ten oosten van de A58) in noordelijke richting doodlo pend. Voorheen liep de weg langs de nog niet vergrote begraafplaats naar de huidige Molenweg. Rechtsaf gaat de Donkereweg met wat bochten verder in oostelijke rich ting en onderlangs Hof Rozenburg naar de Polderweg. Op 25 maart 1954 schrijven B&W van Souburg dat de Donkereweg is vervallen. Op 31 maart wordt de fout her steld, de weg bestaat namelijk nog ten de le, en gemeenteraadslid G.J. Janse vraagt of de rest van de Donkereweg (bedoeld wordt het deel ten oosten van de huidige A58) blijft bestaan. Het antwoord luidt be vestigend. Op 21 oktober van hetzelfde jaar ligt Hof Rozenburg niet meer aan de Donkereweg, maar aan de Zaaihoekweg. Sinds 1967 heet die weg Landbouwweg. Zaaihoekweg (nieuwe weg): De commissie steit de naam voor in genoemde brief uit 1950 en bijgevoegde kaart uit 1948. De ge meenteraad volgt het advies door op 1 sep tember 1953 de nieuwe verkavelingsweg ten oosten van de ontworpen rijksweg de naam Zaaihoekweg te geven. Tevens wordt besloten de eeuwenoude Zaaihoekweg (bij de begraafplaats) om te dopen in Molenweg. Op 21 oktober 1954 worden de adressen Donkereweg 1, 3 en 5 gewijzigd in Zaaihoekweg 1, 3 en 5. Na de gemeen telijke herindeling moet de Zaaihoekweg door het raadsbesluit van 22 september 1967 veranderen in Landbouwweg. Alleen 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 28