Over taal als middel in de strijd, een ingrijpende verbouwing en Souburgse straten Aafke Verdonk-Rodenhuis Den Spiegel nummer 2, het aprilnummer ligt voor u. Ons lentenummer. Tijdens het maken van deze aflevering van ons blad was het echter ook al volop lente. Sneeuwklokjes, krokussen, knoppen en hier en daar al bloesem aan de bomen. Laat de winter nu maar helemaal wegblij ven denk je dan. De internationale poli tiek geeft weinig idee van lente. Juist in de periode van het drukklaar maken van Den Spiegel breekt de onrust uit op de Krim en komt Rusland met spierballentaal en mili tair vertoon. Dat taal een middel is om je mening te uiten en dat dit heel ongezouten kan blijkt uit geschriften waarop Peter van Druenen zijn artikel in de reeks Zichtbaar verleden (Vlissingen 1315-2015) baseert. Verrader! Monster! Vloek der aarde! Het patriottisme van Jacobus Bellamy en Betje Wolff. De auteur onderzoekt in hoeverre het ge dachtegoed van beide auteurs op zichzelf stond of juist voortkwam uit het politieke en culturele klimaat in de stad die tot dan toe een Oranjegezinde gemeenschap van kleine ondernemers, zeelieden en onder klassen was. Van Druenen neemt ons mee naar het Vlissingen van de achttiende eeuw en schetst een culturele opleving in onze stad en de invloed die deze wellicht had op de politieke keuzes van Jacobus Bellamy en Elisabeth Bekker. Een verbouwing van zwart naar wit. De verbouwing van het mailschip Andes tot cruiseliner in Vlissingenvan Cor Heijkoop vertelt zoals de titel al aangeeft het verhaal over het schip de Andes en haar verbou wing bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Een zeer omvangrijke verbou wing, cruisepassagiers stellen andere eisen aan luxe op een schip dan landverhuizers of militairen. Het schip is namelijk ook ge bruikt voor troepentransporten. Heijkoop brengt leuke, herkenbare details aan in zijn verhaal. Ik denk tenminste dat de 'Help u zelf werkplaats' sommigen bekend zal voorkomen. Een zeer gedetailleerd en goed gedocu menteerd artikel over Souburgse straatna men en al wat daarachter zit is Gewijzigde wegenstructuur na de herverkaveling in de Welzinge en Oost-Souburg van Mart Niewenhuijse. De schrijver legt duidelijk uit hoe een en ander toe gaat rond herverka veling; ook hoe het zicht op een vliegveld in de Welzinge verdween. Verder vindt u nog het muZEEumnieuws en een bericht uit de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen van de voorzitter a.i. Peter van Druenen. In het muZEEum is een nieuwe tentoonstelling en in april zijn de Kazematten weer te bekijken. Kortom weer van alles te beleven. Wellicht heeft u al eens gekeken naar Zeeuwse ankers op Omroep Zeeland. Elke dinsdag avond wordt een deel uitgezonden over de canon van Zeeland. Afgelopen 25 maart was ook het muZEEum aan bod in de uitzending over Michiel de Ruijter en zijn vrouw Anna van Gelder. Kortom, veel lees- en kijkplezier! 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2014 | | pagina 8